רבים שואלים את השאלה – מהי תזונה נכונה?

mm
נכתב על ידי דוד מור

רבים שואלים את השאלה – מהי תזונה נכונה?

האם נכון לצרוך מזונות על פי פירמידת המזון, או האם ישנם מזונות מסוימים שמתאימים לסוגי אוכלוסיה שונים? האם בכלל יש חשיבות בין כמות המזון לאיכותו? כל השאלות הנ"ל ושאלות רבות נוספות נשאלות ונענות שוב ושוב, אך לא משום שהתשובה אינה מובנת, אלא משום שכל מקרה הינו לגופו ויש להבדיל את התזונה אחד של השני.

אתן דוגמה:

כולנו אוכלים.. אם את/אתה קורא את המאמר הזה ומסתדר ללא אכילה, אשמח שתשתף אותנו כיצד עושים זאת. לאלו מאתנו שכן צריכים לאכול על מנת להתקיים, עלינו לזכור כי המזון זה הדלק שלנו. אם נתדלק את הגוף עם דלק לא איכותי, מעובד ומהול, הרכב (הגוף) יתפקד בהתאם.

עלינו לזכור כי ללא מזון שיכול להזין אותנו, הגוף לאט לאט יתקפל ויתחיל לתפקד בצורה לקויה. מדוע? משום שהמזון שלנו זה לא רק הדלק שלנו, אלא גם התרופה שלנו.

כעת נשוב לדוגמאות- כאשר אדם רוצה להרזות לדוגמה, תפריט התזונה או תפריט הדיאטה שלו שונה משל אדם אשר מעוניין לעלות במשקל ולהתפתח גופנית. בסופו של יום, הבסיס התזונתי יהיה שווה ודומה, למרות שמרבית האנשים מתבלבלים וחושבים כי אדם המנסה לרזות צריך לאכול כמות פחותה יותר של ארוחות, ובארוחות לאכול כמות קטנה יותר של מזון. האם זה נכון? שוב, ישנם הטוענים כך וישנם הטוענים כך.

אך כולם מסכימים פה אחד כי הבסיס התזונתי חייב לקחת חלק בתפריט. אם נרעיב את הגוף שלנו בניסיון לרדת במשקל, לא רק שנפגע בתפקוד הגוף ונחשף לתחלואות רבות ולתופעות לוואי לא נעימות, אלא גם נגיע למצב בו אנו עולים במשקל משום שהגוף נכנס למאין מגננה בה כל חתיכת מזון שנכנסת לפה עוברת למחסני האגירה כי הגוף התרגל לכך שהוא צריך לשמר כמה שיותר אנרגיה (אנשים בתהליך דומה ירגישו עייפות תמידית, חוסר אנרגטיות וכדומה).

מהי תזונה נכונה

 אז, כיצד מתקשרת כאן השאלה מהי תזונה נכונה? תזונה נכונה הינה תזונה שמספקת לגוף, בראש ובראשונה, את חומרי הבנין לו הוא זקוק לתפקוד יום יומי תקין! הגוף צריך לשאת כל יום אותנו, ועלינו לדאוג לכך שאנו שומרים על הגוף.. כי אין לנו גוף אחר לעבור אליו במידה ועשינו יותר מדי טעויות עם שלנו.

כעת בפועל, מהי תזונה נכונה?

תזמון נכון בין ארוחות – עלינו לאכול כל 3 עד 4 שעות, כאשר ישנם ארוחות מרכזיות (בוקר, צהריים וערב), ונשנושים בריאים ככל שניתן בין לבין (בין אם סלט פירות או ירקות קטן, חטיף או פרי בשלמותו).

שתייה מרובה של נוזלים (מים) – להרבות במים! זכרו כי הגוף שלנו מורכב ברובו מנוזלים. אך לא מנוזלים ממותקים ומוגזים. שתיית מים מסייעת לתהליכי העיכול, עוזרת למערכת החיסונית לתפקד בצורה יעילה ואף משמשת ככלי לניקוז רעלים מהגוף.

גיוון בין המזונות – לא ניתן להתרכז רק בסוג מזון אחד ולצרוך אותו לכל החיים. עלינו לשמור על איזון בין כמות הפחמימות, השומנים, החלבונים, הויטמינים, המינרלים ושאר חומרי הבנין הבסיסיים להם הגוף זקוק.

ריבוי אכילת מזון מן הצומח – פירות וירקות! ניתן גם לדמות את זה לצלחת מאוזנת. בעבר, בצלחת רגילה היינו צריכים לאכול כשליש של פירות וירקות (מזון מן הצומח). אך כעת, עם מגיפת עודף המשקל והחיים המודרניים המלאים במזון מתועש ומעובד, משרדי בריאות ורשויות בריאות ברחבי העולם מבינים כי עלינו לאזן את המזון שנכנס לגופנו, והדרך הטובה ביותר – פירות וירקות.

הפחתה במזונות עתירי שומן רווי – כנראה שאין צורך ממש להרחיב כאן. אך כן ניתן להדגיש נקודה חשובה בנוגע לשומן ושומן רווי – שומן הינו מרכיב חיוני לגוף שלנו, אך שומן רווי לא. לרוב, אנחנו מתבלבלים ופשוט מורידים מהתפריט היומי את השומנים, כאשר מה שעלינו להפחית זה צריכת השומן הרווי והסוכרים!

אני אישית התייעצתי ואף ממשיך להתייעץ עם אנשי מקצוע להם ידע וניסיון בתחום. לפני כל שינוי מהותי בכל הקשור לתזונה ולאורח החיים, מומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע מהתחום.

יוני יושע, שף תזונאי המתמחה באכילה רגשית אומר כי אכילה זה דבר נדרש, אך אכילה אינטליגנטית הינה אמנות. יוני עבד עם לקוחות רבים ברחבי ארה"ב, וכעת התחיל לשפר את אורח חייהם של עשרות גם כאן בישראל.

להתייעצות עם יוני, עברו כאן.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.