מה לאכול לפני ואחרי אימון, ומתי?

נכתב על ידי Gal Hahamoff

לאוכל הנאכל בסמוך לאימון יכולה להיות השפעה גדולה על הביצועים שלנו ועל ההתאוששות שלנו לאחריו. לכן, כדי להגיע לתוצאות מספקות כדאי לתכנן את הארוחות שלנו ולהכין אוכל מראש אם צריך.

יש לנו שלושה אבות מזון – חלבונים, פחמימות ושומנים. משומנים כדאי להימנע בסמוך לאימונים, מאחר והם מכבידים על מערכת העיכול ויגרמו לה לפרק את האוכל לאט, והדם שזורם באימון יותר לשרירים על חשבון איברי מערכת העיכול, גם יאט אותה ויגרום לכאבי בטן לא רצויים.
כשלוש שעות לפני האימון כדאי לאכול ארוחה עם פחמימות מורכבות (כמו אורז, לחם מלא, פסטה), בתוספת חלבון (עוף, דגים, בשר רזה). עם השילוב הזה רמת הסוכר תעלה לאט ותרד לאט תוך כדי האימון.
כחצי שעה לפני כדאי לאכול חטיף אנרגיה או פרי שיתפרק בגוף ויתן לנו אנרגיה במהלך האימון, ככה לא נסבול מירידה חדה בסוכר ועייפות. בסיום האימון – הגוף נמצא במצב קטבולי (של הרס), ולכן חשוב להעביר אותו למצב אנבולי (של בנייה). מה שיעזור לנו לבנות את השרירים מחדש הם החלבונים והפחמימות הפשוטות (פרי או לחם), שיגרמו לשחרור אינסולין בגוף שהוא ההורמון האנבולי. רצוי לאכול את הארוחה הקטנה שלאחר אימון עד שעה מסיומו.
מה לגבי אוכל במהלך האימון? באימונים אירוביים (ריצה, ספינינג…) הנמשכים מעל לשעה, אפשר לשתות משקה ממותק כל 15 דקות, לשמירה על רמת הסוכר. באימוני כוח שמתבצעים לרוב עד שעה ורבע, אין צורך. וכמובן – לא לשכוח לשתות מים, והרבה, כדי להחזיר לגוף את הנוזלים שהוא מאבד במהלך האימון.

 

מחבר המאמר
מאמן כושר אישי בירושלים, בוגר וינגייט.