מהו אוכל בריא לילדים, וכיצד נגרום להם לרצות לאכול יותר ממנו?

mm
נכתב על ידי דוד מור

רוב אוכלוסיית ההורים בישראל מתמודדת עם הקושי לספק אוכל בריא לילדים שלהם ולא משום שאין את המזונות הנדרשים להתפתחותם התקינה בסופר, אלא משום שהילדים לרוב אינם מעוניינים לאכול לדוגמה  פירות וירקות. 

עם פירות עוד אפשר להסתדר, אך ירקות!? לא בביתנו! עקב המזון המתועש והמעובד, המלא בסוכרים ושומנים רוויים שילדים אוכלים מדי יום, המזון הרגיל והטבעי לרוב מאבד מטעמו ומערכיו. כמה פעמים שמעתם את הילד אומר שאין למלפפון טעם? הסיבה שאין למלפפון טעם – משום שלאחר שתיית כוס מיץ מוגז עם כמה וכמה כפות סוכר, טעם המלפפון ייחשב כמר ולא טעים.

אז, המטרה שלנו הינה להעלות את המודעות לא רק בקרב הילדים, אלא גם בקרב ההורים! אז בואו נתחיל.

הטיפ הראשון:

תנו את הדוגמה הנכונה. ילדים לומדים וסופגים מהסביבה מידע ולאחר מכן חיים על פיו, לכן חשוב מאוד שהורים יחשבו פעמיים לגבי בחירת האוכל שהם אוכלים. אם ההורים באופן קבוע אוכלים בצורה לקויה ומנשנשים חטיפים שאינם בריאים, איך נצפה מהילדים להתנהג אחרת? אוכל בריא לילדים מתחיל מההורים – נתינת הדוגמה לאכילה נכונה ובריאה דורשת מההורים מודעות ומשמעת עצמית. הורים צריכים לספק את התמיכה וההדרכה בקבלת החלטות בריאות לגבי המזון שאוכלים.

הטיפ השני:

נסו ירקות שונים כל יום והכינו אותם בצורות ובדרכים שונות. זכרו, ירקות ניתן להגיש כשהם טריים, אפויים, מאודים, מבושלים, מהגריל, בצורת סלט, במיץ וכו'. נסו בדרכים שונות להכניס את הירקות לתזונה היומית של הילדים על מנת לקבל הרגל של שילוב ירקות עם ארוחות במשך היום. כך גם תוכלו לדעת אילו וריאציות הילדים שלכם אוהבים יותר, ואילו פחות וכך תוכלו להכניס בכל ארוחה את הירקות האהובים על ילדיכם ללא צורך בויכוחים.

לדוגמה, אם הילד אוהב מקרוני וגבינה, ניתן להוסיף לארוחה ברוקולי מאודה. לאוהבי הספגטי, ניתן להוסיף עגבניות חיות שמעשירות מאוד את הארוחה, פטריות, או בטטה גם כן יכולות להוות תוספת טעימה ובריאה. לפעמים שילוב הירקות בארוחה האהובה עליהם תגרום להם לאכול את הירקות בלי שהם ישימו לב בכלל.

אוכל בריא לילדים

טיפ שלישי:

תנו לילד להשתתף ולבחור. אם הילד אוהב מיצים או סלטים מסוימים, תנו לו להיות חלק מהכנתם! אוכל בריא לילדים לא חייב להיות אחיד ובלתי ניתן לשינוי, אלא מגוון ואטרקטיבי. בזמן ההכנות, הילדים נחשפים יותר לחשיבות בתזונה נכונה ולמזונות החשובים באמת להתפתחותם התקינה. השתתפות הילדים גם תעלה את הרצון שלהם לאכול או לשתות את התוצר הסופי, בין אם את הסלט או את מיץ הפירות הטעים והעסיסי. בזמן ההכנה, הסבירו לילדים מדוע כדאי לאכול מזון שהוא בריא להם.

בסופו של יום, כולנו מתרגלים לרוטינות. לכן, הקניית הרגל של אכילת מזונות בריאים בכלל ושילוב פירות וירקות בתזונה היומית בפרט, תסייע פלאים להרגשת הילדים בחיי היום יום ובריאותם הכללית.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.