לא מצליחים להרדם?

mm
נכתב על ידי דוד מור

שינה היא אחד התהליכים החשובים ביותר לבריאות שלנו, וכאשר אנחנו לא ישנים כמו שצריך, הגוף שלנו מתחיל לשלם על זה מחיר כבד. אבל כמה מכם מכירים את הסיטואציה הבאה:

אתם שוכבים במיטה, אחרי יום ארוך, עייפים, להוטים כבר לישון, ופשוט לא מצליחים?

לי אישית, זה היה קורה יחסית הרבה, והרבה פעמים הייתי מוצא את עצמי שוכב במיטה במשך כמה שעות, ומנסה להרדם. אז הלכתי וחיפשתי דרכים, וטריקים קטנים שיוכלו לעזור לי, ואני רוצה לחלוק איתכם כמה מהם.

  1. נשימה דרך הנחיר השמאלי – זאת שיטה שמקורה ביוגה, ומטרתה היא הרגעה, והורדת לחץ דם. מה שעלינו לעשות זה לשכב על צד שמאל של הגוף, ולהניח אצבע על הנחיר הימני כדי לסגור אותו ולנשום עמוק דרך הנחיר השמאלי.
  2. לנסות להשאר ער – בשיטה זו, מה שאנחנו עושים זה מאתגרים את עצמנו להשאר ערים. מה שנעשה זה נשאיר את העיניים שלנו פקוחות, ונחזור לעצמנו "אני לא ארדם" – המוח שלנו ימרוד. הפסיכוטרפיסטית ג'ולי הרסט קוראת לתופעה זו "פרדוקס השינה".
  3. סקירה אחורה – ננסה להזכר בחלקים משעממים ומונוטונים מהיום שעבר. הזכרות בפרטים האלו יכולה מאוד לעזור לנקות את הראש מדאגות ומחשבות מסובכות.
  4. גלגול עיניים – בשיטה זו, מה שעלינו לעשות זה לסגור את העיניים, ולהסתכל למעלה 3 פעמים. דבר זה מעורר שיחרור של מלטונין, שזה ההורמון העושה אותנו ישנוניים. הסיבה לכך, היא שגלגול העיניים למעלה כשהן סגורות, זה מה שקורה כאשר אנחנו ישנים.
  5. דמיון – זוהי שיטה של מדיטציה ויזואלית, שבה, מה שעלינו לעשות זה לדמיין את עצמנו במקום שבו אנחנו מרגישים סיפוק, כמו למשל על חוף הים.
  6. נקודות לחיצה – יש נקודות מסויימות, שלחיצה עליהן מעודדת שינה. אחת מהן היא הנקודה שבין הגבות, מעל האף, בדיוק בשקע. מה שעלינו לעשות זה להניח את העגודל על הנקודה הזאת, להחזיק אותו שם במשך 20 שניות, לשחרר לכמה שניות, ואז לחזור על הפעולה פעמיים נוספות. דרך נוספת, היא לשבת על קצה המיטה, לשלב את רגל ימין מעל לברך שמאל, למצוא את השקע שבין הבוהן לבין האצבע שלידה, וללחוץ עליה בעדינות.
  7. יצירת טריגר – בלילות שאנחנו מצליחים להרדם, ממש לפני ההירדמות עצמה, עלינו לעשות משהו לא רגיל, כמו לדוגמא ללטף לעצמנו את הלחי. עלינו להתרכז בתחושה שפעולה זו גורמת לנו, תוך כדי שאנחנו נרדמים. אחרי זה, בלילות שבהם אנחנו לא מצליחים להרדם, הפעולה הזו תספק לגוף אסוציאציה שתגרום לו להרדם.
  8. נשימה – כשאנחנו ישנים, הנשימה שלנו היא מאוד איטית. דרך טובה לעזור לגוף להרדם היא לאט לאט להוריד את קצב הנשימה. זה מביא את הגוף כמה שיותר קרוב למצב של שינה.
  9. רשימת דאגות – הרבה מאוד מהפעמים שאנחנו לא מצליחים להירדם נובעות מכך שאנו חושבים יותר מדי על "העתיד" – בין אם זה על מה שאנחנו חייבים לעשות מחר, ובין אם זה יותר כללי, על הכיוון שאליו החיים לוקחים אותנו. דוקטור שרון סטילס טוענת שמכאן נובאות רוב בעיות נדודי השינה. דרך טובה להמנע מכך, היא לכתוב רשימה של כל הדברים שמדאיגים אותנו, ושעלינו לעשות, וככה בעצם לפנות את הראש מהמחשבות האלו.

זהו, אני מקווה שהשיטות שהצגתי יעזרו לכם בפעם הבאה שתתקשו להרדם, לי הן עזרו מאוד, ואני רוצה לאחל לכם לילה טוב ורגוע!

אהבתם את המאמר? רוצים לקרוא עוד? השאירו לנו את המייל שלכם, ותוכלו לקבל עדכון כל פעם שיוצא מאמר חדש שיעניין אתכם. בנוסף, תוכלו לקבל את המתנה המיוחד שהכנו בשבילכם.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.