כיצד להתמודד עם אכילה רגשית במצבי סטרס?

נכתב על ידי Neta Raveh

בימים אילו רבים מאיתנו חווים את הקושי שמציאות חיינו מכתיבה לנו, ומחפשים דרכים להתמודד עם הכאב והתסכול. אחת הדרכים הנפוצות להתמודדות עם קשיים בחיינו היא אכילה רגשית. כלומר, אנו עושים שימוש באוכל ברגעים שקשה לנו להכיל עצב, קושי, תסכול, אי ודאות ועוד ע"י אכילת מזונות מנחמים המשמשים כמאין "פיצוי" אשר מרגיע ומטשטש את הרגשות הפחות נעימים שאנו חווים.

מי מאיתנו לא חווה אכילה רגשית בחייו? גם כאשר אין מלחמה בחוץ, חיינו עדיין גדושים במצבי סטרס; עבודה, משפחה, זוגיות ולחצים נוספים אשר מביאים אותנו לא פעם "לחטוף" משהו על הדרך או להימשך דווקא למאכלים אשר מזיקים לנו.

אז כיצד מתמודדים עם אכילה רגשית?

קודם כל חשוב להבין, שאכילה רגשית היא מצב טבעי ולא תמיד אנו צריכים לדאוג בגללה.  לפעמים אנו נמצאים בתקופות לא פשוטות בחיינו כמו מלחמה, ורבים מאיתנו מוצאים את הנחמה באכילת מזונות אהובים שמהווים מאין בריחה רגעית מהמציאות היומיומית. יחד עם זאת, רצוי שיהיו לנו כלים להתמודד ולהבין מדוע אכילה רגשית נוצרת וכיצד ניתן להתמודד איתה.

לפניכם 3 דרכי התמודדות כאשר אתם מזהים מצב של אכילה רגשית:

  1. נסו לזהות מה הצורך האמיתי שעולה בכם כאשר אתם ניגשים לאכול- האם אתם זקוקים לחיבוק? מגע? מילה טובה מאהוב? נסו לראות האם אפשר למלא את הצורך הזה קודם. או שהצורך לאכול יעלם או שכשתגיעו לאוכל כבר תרגישו אחרת..
  2. במידה והחלטתם לאכול מאכל שיעשה לכם טוב לנפש אבל יזיק לגוף שלכם, נסו להחליט מראש על הכמות שאתם מאפשרים לעצמכם לאכול והשתדלו לא להפריז עם הכמויות. כך תרגישו טוב שהזנתם את הנפש וגם דאגתם לגופכם.
  3. נסו לשדרג מאכל לא בריא שאתם משתוקקים אליו לגרסה בריאה יותר, ובכך תדעו שסיפקתם הזנה טובה לגוף ולנפש!

מתכון לארטיק טבעי וטעים שיכול לתת מענה מתוק ובריא בעת הצורך:

רכיבים ל- 8 ארטיקים בטעם פירות יער קוקוס:

*חופן פירות יער (ניתן גם קפואים)

*שקית אסאי קפוא (ניתן להשיג בחנויות טבע)

*2 בננות בשלות

*חופן שבבי קקאו/ קוקוס טחון

*2 תמרים מזן מג'הול

*500 מ"ל חלב קוקוס של חברת -Aroy-D (בקרטון ירוק- להשיג בחנויות טבע)

אופן הכנה:

*מכניסים לבלנדר את כל הרכיבים למעט שבבי קוקוס והקקאו ומערבלים עד לקבלת מרקם אחיד של שייק.

*מוסיפים את שבבי הקוקוס והקקאו ומערבלים לשנייה עד שיתערבבו בשייק.

*מעבירים את השייק לתבניות שלגונים או לכוסות קטנות

עם מקל ומקפיאים ל-4 שעות לפחות.

מחבר המאמר
יועצת בריאות ותזונה אינטגרטיבית ומנחת סדנאות בריאות. בוגרת המכון לתזונה אינטגרטיבית בניו יורק , מטפלת ברפואה משלימה משנת 2002.