ארוחת בוקר לילדים – למה הנושא כה חשוב?

mm
נכתב על ידי דוד מור

אם אתם וילדיכם לרוב מדלגים על ארוחת הבוקר על מנת לחסוך קצת בזמן, בקלוריות או אפילו להמשך הנמנום בבוקר, זכרו שאכילת מזון מזין בבוקר כנראה תחסוך זמן במחשבה קדימה. עם תדלוק או הטענת המח והגוף, תהיו יותר אפקטיביים כמעט בכל דבר שתעשו. נתון מעניין ממחקר שבוצע מראה כי ילדים שמדלגים על ארוחת הבוקר שלהם נוטים לפספס יותר ימי לימודים לעומת ילדים שמתעוררים לארוחת בוקר מזינה ועשירה.

להכין ארוחת בוקר זה עניין של כמה דקות, והחיוניות בהכנת ארוחת בוקר מזינה עולה על הנמנום של כמה דקות נוספות כל בוקר מפספוס ארוחת הבוקר. אם אתם וילדיכם אינכם מצליחים למצוא זמן להכין ארוחה בבוקר, הכינו מראש ערב לפני מעדן או סנדוויץ' לאכילה בדרך לעבודה ולבית הספר.

ארוחת בוקר לילדים

אמא צדקה, ארוחת הבוקר היא אכן אחת הארוחות החשובות ביום, אם לא החשובה ביותר. לא רק בגלל האנרגיה הזמינה שמקבלים להתחלת היום החדש, אך גם עקב החיבור של ארוחת הבוקר לסממנים בריאותיים רבים כגון שימור משקל תקין ופעילות גופנית, שכלית והתנהגותית.

מחקרים מראים כי אכילת ארוחת בוקר לילדים, הכוללת מאכלים מזינים על פני אוכל מהיר (כגון עוגות או בורקסים):

– מספקים מכלול תזונתי מלא, המכיל נוטריאנטים, ויטמינים ומינרלים חיוניים
– משפרים את יכולת הריכוז של הילד בכיתת הלימודים
– נותנים יותר כח ורצון להשתתפות בפעילויות ספורטיביות

בעוד שמבוגרים צריכים לאכול את ארוחת הבוקר על מנת לתפקד בצורה המיטבית למשך היום, ילדים צריכים את ארוחת הבוקר אף יותר. הגוף הגדל והמח המתפתח שלהם מסתמכים מאוד על המזון הנצרך. כאשר ילדים מדלגים על ארוחת הבוקר, הם יכולים להגיע למצב בו הם לא אוכלים במשך זמן רב, ומקטע זה, שנקרא פרה-הרעבה יכול לגרום לבעיות רבות מבחינה פיזית, שכלית והתנהגותית.

נקודה נוספת למחשבה – ילדים הולכים לישון בשמונה או תשע בערב וארוחת הבוקר ביום לימודים רגיל הוא בשעה שבע או שבע וחצי.. משמע הילד אינו אוכל במשך 11 שעות! לכן פספוס ארוחת בוקר תשאיר את הילד רעב ולא מפוקס בתחילת היום, וזה ישפיע על המשך הפעילות היומית שלו גם בכיתת הלימודים וגם בחצר המשחקים.

בשורה התחתונה, מה מכינים בארוחת בוקר לילדים:

את דגני הבוקר בצבעים השונים? ממש לא! בדגני בוקר ישנם סוכרים רבים שהתוצאה היחידה מאכילתם תהיה הקפצת רמות הסוכר אצל הילד לפרק זמן קצרצר ולאחר מכן נפילה שתגרום לעייפות וחוסר ריכוז.

במקום זאת, אפשר לאכול:

* דייסה, כדוגמת דייסת קוואקר
* סלט עם טחינה ירוקה בריאה
* חביתה עם ירקות בצד
* שייק פירות עסיסי עם קצת יוגורט
* חופן של אגוזים או שקדים

ארוחת בוקר לילדים ארוחת הבוקר הינה הרגל, וכמו כל הרגל, צריך להתרגל אליה. לכן, ככל שנתחיל עם הרגל ארוחת בוקר מזינה, כך נשפר את יכולותיהם של ילדינו ברבדים רבים בחיים.

טיפ נוסף להרגל – עשו זאת ביחד! כאשר כל המשפחה יושבת לאכול ארוחת בוקר ביחד, הדבר הופך לאירוע משפחתי כיפי ומהנה, ומבטיח את השתתפותם של כל בני המשפחה.

בתאבון!

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.