ברוקולי – אויב האנושות

mm
נכתב על ידי דוד מור

איכשהו בתרבות האמריקאית הוא האויב המושבע של הילדים כשזה מגיע לצלחת שלהם. אני לא יכולה לאמר שבישראל זה גם ככה, אבל מצד שני, לא יכולה לאמר שהישראלים הם אכלני ברוקולי מסורים. אבל אולי כדאי להתחיל להיות כאלה.

הברוקולי שייך למשפחת הכרוביים ומקור שמו הוא מאיטלקית. תזונאים מסכימים פה אחד שהוא מזון בריאות משכמו ומעלה והוא מכיל בתוכו הרבה חומרים הכרחיים לגופונו.

  • ברוקולירק 28 קלוריות ל100 גר'
  • 89 מ"ג ויטמין C
  • 316 מ"ג אשלגן
  • 48 מ"ג סידן
  • 34 מ"ג נתרן
  • 20 מ"ג מגנזיום

כמובן שהם לא המרכיבים היחידים- רק הבולטים     בכמותם.

כדי להבין מה הערך של כל הנ"ל אפרק את זה לתחומים מושפעים:

חמצן- אמנם הכרחי אך מזיק, את זה כולנו כבר הבנו, ומי שלא סגור על עצמו לכו תקראו על רדיקלים חופשיים ומתח חמצוני.  הברוקולי מפחית יתר לחץ דם ומצמצם סיכונים לדלקות מסוכנות  בזכות כמות הויטמין C  הנכבדת שיש בו. חשוב גם לדעת שהויטמין הפלאי הזה עוזר לספיגת ברזל ממזון צמחי- אז זה ירק מצויין להוסיף לצלחת!

סרטן – מתחיל להיות נפוץ משנה לשנה. הברוקולי מסייע גם בתחום הזה, למזלנו. הוא מנקה רעלים מהכבד ובזכות הסלניום הוא עוזר למנוע סוגי סרטן במעיים ובקיבה. אחד המרכיבים בברוקולי הוא הגלוקורופנין שהופך לולפורופו שהוא חומר מונע סרטן חזק ביותר. עוד חומר שקיים בברוקולי, בשם סולפורפאן, המונע כיבי קיבה וסרטן בקיבה מפאת היותו אנטיבקטריאלי נגד חיידק הפילורי.

ברוקולי

על הברוקולי נעשו מחקרים רבים, רובם בהקשר לנזק התאי, כמו מחקר באוניברסיטת ג'והן הופקינס ומחקרים נוספים על פגיעה בעור ושילוב מרכיבים של הברוקולי במקדמי הגנה. כך גילו שמיצוי הברוקולי והוספתו גם לקרמים קוסמטיים יגנו על העור.  כל זאת בזכות הנבטים של הברוקולי אשר עשירים בויטמינים A,B  וC, חומצה פולית, והמינרלים אותם ציינתי למעלה- בעיקר אשלגן.

ספורט- כי הרי כולנו עושים ספורט. כל פעילות שאנו עושים ואני בהחלט מקווה שגם אתם, פוגעת גם בשלד שלנו בסופו של דבר. הברוקולי מכיל כמות נכבדת של סידן ועוזר לנו לשמור על מסת העצמות. כל יורדי שומרי המשקל ישמחו לדעת שהוא גם מצמצם ייצור של קורטיזול בגוף שהוא הורמון שגורם לנו לתיאבון דיי רציני והצטברות של שומן בבטן.

כמה נקודות חשובות – ברוקולי צריך לאכול כמה שיותר חי. מבושל או אפוי הוא מאבד את רוב החומרים היעילים בו. ובמקרה הכי גרוע נסו לקחת ג'וס פלאס – זה כבר יגרום לגוף שלכם להבין מה טוב לו ואתם תתחילו לרצות ברוקולי בלי שתשימו לב.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.