ג'אנק פוד

mm
נכתב על ידי דוד מור

ג'אנק פוד, או בתרגום פשוט – 'אוכל זבל' הוא מזון אשר ערכו התזונתי נמוך מאוד ולרוב עתיר בשומנים וסוכרים ומגיע בצורה מתועשת. בשל היותו כה נגיש, הג'אנק פוד משחק תפקיד עיקרי בחיי יום יום לחוצים ומרגיל אותנו להשטקת הרעב באופן מהיר וללא כל ערך תזונתי. המגיפה המוכרת ביותר כעת, שרובה כתוצאה מריבוי אכילת מזונות עתירי שומן וסוכר וללא ערכים תזונתיים זה השמנת היתר ומחלות הנלוות לכך כגון סוכרת, לחץ דם גבוה, כולסטרול לא תקין, מחלות לב וכלי דם ועוד.

בתחושת רעב, הגוף שלנו מבקש מזונות מסוימים עם ערכים תזונתיים מאוד ספציפיים. אך לרוב, עקב הלחץ היום יומי, הנגישות, ההרגל וחוסר היכולת שלנו להבין בדיוק מה הגוף שלנו מבקש, נעדיף להשטיק את הרעב עם מזון מהיר ומתועש שאינו מספק לגוף שלנו שום חומר מזין וכל תפקידו – להעביר את הרעב. כנראה ששמתם לב, שכאשר ילד רעב והמזון הנגיש יהיה ג'אנק פוד, אותו ילד יהיה רעב במהרה שוב פעם משום שהגוף לא קיבל את הערכים התזונתיים להם היה זקוק אלא רק מזון עתיר פחמימות ושומנים.

לעומת זאת, כאשר אנחנו רעבים ומספקים לגוף את המזון הנכון כגון ויטמינים, מינרלים, סיבים וכמובן גם פחמימות, חלבונים ושומנים ממקורות שאינם מתועשים, נחוש הרבה יותר אנרגטיים, חיוניים ו'מלאים'.

עלינו לשלב באורח החיים גם תזונה מאוזנת עם תפריט המשלב את כל אבות המזון, ויחד אתם גם ירקות ופירות. כך נוכל למנוע מצבי חולי וקשיים בריאותיים רבים ולהגיע למצב בריאותי טוב יותר לאורך זמן, שיתן לנו אנרגיות חיוביות למשך כל היום.

נסו זאת בעצמכם – בחרו יום אחד ובו תזינו את הגוף שלכם אך ורק במזון מתועש. עשו טבלה ובה רשמו כיצד הרגשתם בבוקר, בצהריים ובערב מבחינת ערנות, תחושה כללית ורצון לנוע. ביום אחר, אכלו אך ורק מזונות עשירים בויטמינים, מינרלים, הרבו בשתיית מים ולא משקאות קלים וממותקים והכינו את המזון שאתם אוכלים בעצמכם ללא כמויות אדירות של סוכר ושמן. לאחר מכן תשבו בים הטבלאות ובין התחושות שחשתם ביומיים ותראו את ההבדל העצום וכיצד משפיעה התזונה שלנו על חיי היום יום.

מודעות לחשיבות תזונה נכונה הינה המפתח להצלחה במסע אל עבר סגנון חיים טוב יותר. גם אם אנחנו רק בתחילת הדרך, נוכל להיעזר באנשי מקצוע שיתנו לנו את הידע והניסיון רב השנים שלהם, ובכך יסייעו לנו להגיע למטרותינו הבריאותיים.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.