3 סיבות בגללן המשקל תקוע ולא מוכן לרדת

mm
נכתב על ידי דוד מור

שמת לב שגם כשאת ממש מנסה לרדת במשקל, הגוף שלך לפעמים מסרב לשתף פעולה והמשקל תקוע. הדיאטות אינן עובדות, וגם כשהתזונה שלך בריאה והפעילות הגופנית היא חלק בלתי נפרד מהיום שלך, התוצאות מאחרות לבוא, או לכל הפחות הן פחות אידיאליות ממה שהיית רוצה לשאוף אליו. התשובה הפשוטה היא שפעמים רבות האשמה היא בכלל לא שלך – אם בכלל אפשר להאשים מישהו – כאשר הקשיים נובעים מסיבות שונות ומגוונות.. [אז כן, גם לך יש עוד סיכוי להגיע לגוף רזה, בריא וחטוב].

המשקל תקוע? בעיות בחילוף חומרים

בלא מעט מקרים, ה"אויב" המרכזי של מאמצי הירידה במשקל שלנו הוא חילוף חומרים שרחוק מלהיות אופטימלי, ושעשוי להיגרם עקב סיבות שונות: בעיות במערכת העיכול, לדוגמא, או רגישויות למזונות שונים. משפיע מרכזי נוסף על חילוף החומרים הוא היסטוריית הדיאטות שלך – כאשר הדיאטות משפיעות ישירות על מנגנון רעב-שובע, קצב חילוף חומרים, רמות אנרגיה ועוד המון רבדים בחיי היום יום! בטח שמעת לא פעם "אויש.. חילוף החומרים שלי ממש איטי".. עד כמה שזה נשמע מוזר, זה באמת נכון. הרגלי האכילה שלנו, השינה, כמות הלחץ ועוד המון משתנים באמת משפיעים על חילוף החומרים.

איך לזרז אותו קצת, או לתת לו "פוש" קטן להיכנס לקצב?

יש מאכלים שיכולים לעשות פלאים מהבחינה הזו ושלל פתרונות יעילים אחרים, הן תחת הרפואה הסטנדרטית והן בשדה המשחק של הרפואה האלטרנטיבית. יש תבלינים מסוימים [כגון קינמון, פלפל קאיין, ג'ינג'ר, כמון] שיכולים לסייע בהאצת חילוף החומרים. מזונות מסוימים גורמים להאטת חילוף החומרים [כמו לדוגמה שמן תעשייתי] ומזונות שיכולים לסייע לזירוז חילוף החומרים [ירקות למיניהם].

בעיות הורמונליות

מאזן הורמונלי לא תקין עלול להשפיע לרעה אף הוא על מאמצי הדיאטה שלך, מכיוון שהוא משפיע על חילוף החומרים. מצבים של בעיות בהורמונים חיוניים למטבוליזם (דוגמת הורמוני בלוטת התריס) או מצב של חוסר איזון בין הורמונים אחרים, עלולים להביא לכך שלמרות האכילה הנכונה, הירידה במשקל לא תבוא. גם כאן, יש לפתור קודם כל את הבעיה ההרומונלית בדרך לשיפור המצב, מה שניתן לעשות בדרכים מגוונות. ישנם הורמונים ספציפיים, כגון הלפטין, שמשפיעים ישירות על מנגנון הרעב-שובע ועל חילוף החומרים.

איך הורמון הלפטין מחליט האם הגוף משמין או מרזה?

הלפטין נמצא בתקשורת ישירה עם המוח. וכדי שלא אעמיס במידע, הלפטין "אומר" למוח האם כרגע יש רעב, או שובע, ובהתאם האם לגרום לך לרצות לאכול או לא. בנוסף גורם למוח להבין האם צריך לזרז את חילוף החומרים, או דווקא להאט אותו ועוד. ההשפעות האלה נובעות ממשתנים שונים כגון מתח ולחץ, חוסר שינה, אכילת יתר בארוחה אחת, הרבה מזון מעובד כחלק מהתזונה היומית שלך.

המאזן הקלורי

כלל האצבע בדיאטות הוא שצריך להוציא יותר קלוריות (אנרגיה) ממה שמכניסים לגוף. אלא שאין זה מדע מדויק, כאשר ניתן בהחלט להגיע למצב בו המאזן הקלורי שלנו יהיה נמוך מדי. זהו מצב שאינו בריא, על רקע העובדה שהוא עלול ליצור חוסרים ברכיבים חיוניים בדרך לבריאות האולטימטיבית. מאזן קלורי נמוך מדי עלול לפגוע במסת השריר אצל מתאמנים, ולהגדיל את תחושת הרעב. כמו כן, הוא עלול להביא לכך שלאורך זמן יהיה לך ממש קשה להמשיך בדיאטה.

אחת התוצאות של מצב זה היא אכילה מפצה, שמביאה לכך שבסוף הדרך המצב עלול להיות גרוע מאשר בתחילתה. אי אפשר שלא להתייחס גם לרמת הסוכר. האינטרס שלך הוא להפחית אותה, בעיקר אם יש ברקע בעיות עם הסוכר. עם זאת, ירידה קיצונית מדי ברמות הסוכר עלולה להביא אף היא לרעב בלתי נשלט, שגורם לאכילה מוגברת ולהעלאת משקל הגוף [בנוסף להפרשת הורמוני לחץ שדווקא גורמים לגוף לאגור שומן, ולא לנצל את מאגרי השומן כאנרגיה זמינה].

השילוב המנצח לגוף בריא, רזה וחטוב יהיה:

שינה טובה

הפחתת הלחץ

תזונה מאוזנת [וכן, אפשר גם שוקולד לפעמים, במיוחד אם יש לך את המתכון המיוחד שלי לשוקולד בריא]

.אפשר לקבל את המתכון שלי כאן

פעילות גופנית שמלמדת את הגוף איך לנצל בצורה יעילה שומן כמקור אנרגיה

מישהו לרזות איתו

תכנית מעצבי משקל

איך תרגישי בעוד 28 ימים עם בטן שטוחה, ישבן מעוצב, מותניים צרות יותר וגוף רזה ובריא?

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.
מציג 2 תגובות