ויטמין C

mm
נכתב על ידי דוד מור

איך אפשר בלעדיו? אני זוכר, עוד מהילדות, את החשיבות שייחסו בני המשפחה לויטמין העל – ויטמין C. אך כמה אנחנו באמת יודעים על הויטמין, האם הוא באמת מכיל ערכים כה משמעותיים, מתי בכלל כדאי לצרוך אותו ואיך והאם היעילות היחידה שלו היא כנגד שפעת והצטננות?

חשוב ביותר, ויטמין C הינו מסיס במים. משמע, אנחנו יכולים לספק לגוף שלנו בדיוק את הכמות הנדרשת בעזרת תזונה מאוזנת, אך בו זמנית גם יכולים להביא את הגוף למצב של חוסר בויטמין כאשר איננו צורכים מספיק מזונות המכילים אותו!

לויטמין C תפקידים רבים:

– בראש ובראשונה, הויטמין מונע תהליכי חימצון בגוף. נכון, זה נשמע מוזר שויטמין C, אשר לרוב מגיע עם פרצוץ חמוץ בשל חמיצותו, מונע תהליכי חימצון בגוף. אך אם יצא לכם לקרוא את המאמר על הרדיקלים חופשיים, כנראה שאתם כבר יודעים כי נוגדי חימצון הם המגן שלנו כנגדם!

– אנטי דלקתי ואנטי.. הצטננות! ויטמין C מסייע בחיזוק המערכת החיסונית וצריכתו על בסיס יום יומי מפחית את סימפטומי הדלקות.

– מסייע בסילוק פסולת ובמיוחד מתכות אשר רעילות לגוף שלנו (כגון עופרת, כספית ונחושת)

– משפר את ספיגת הברזל במעי. לכן, נשים בהריון ושאר אנשים בעלי חוסרים בברזל אשר מוסיפים לתזונה היומית שלהם כדורי ברזל.. מומלץ להרבות באכילת מזונות עשירים בויטמין C.

ויטמין סי

כיצד הגוף מתפקד מחסור בויטמין C? מחסור בויטמין יכול לגרום להזדקנות מואצת, אנמיה בשל אי תפקוד יעיל של ספיגת הברזל במעי, עצמות רכות ודימומים באף, היחלשות מערכת החיסון ולעליית הסיכון ללקות בדלקות.

אז, מהיכן אנחנו משיגים את הויטמין? כמובן שמתזונה עשירה בפירות, ירקות ואפילו נבטים. המנצחים הם הפלפל החריף, פלפלים בצבעים השונים, ברוקולי וקיווי, אשר מכילים יותר מ-150 מ"ג ויטמין C על 100 גרם פרי/ירק. את הקלמנטינה נמצא לקראת הסוף, עם תכולה של כ-45 מ"ג על 100 גרם פרי.

במידה ואתם מנסים לאגור ויטמין C, עליכם לדעת כי עישון, לחץ, זיהום אוויר, צריכת קפאין ואלכוהול וריבוי שימוש בתרופות גורמים לשיבוש ספיגת הויטמין.

ובכלל, אם אתם רוצים לשמר את מלוא ערכי הויטמין שבפרי או בירק, עליכם לדעת שחשיפה לאור, חיתוך, ובישול יפחיתו את רמות הויטמין באופן דרסטי! כך שיש להתרגל לאכול את הפירות והירקות בשלמותם, לנסות ולהפחית מגע בין מתכות לפרי או לירק, להימנע מבישול ואם בכל זאת – להשתמש בנוזל לאחר הבישול משום ששם נמצא כעת הויטמין שלנו.

בתאבון!

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.