חמוציות – העוצמה בדברים הקטנים

mm
נכתב על ידי דוד מור

החמוציות מאז ומעולם היו הבסיס לטיפול העממי באזורים רבים בעולם, בעיקר בצפון. הדבר נבע מההשפעה מונעת ומרפאת הדלקות שלהן והשפעות חיוביות נוספות כמו חיזוק המערכת החיסונית. לפני שנרחיב על ההרכב של החמוציות, אתן קצת רקע.

פה בישראל החמוציות נחשבות משהו אקזוטי, אף יותר מהדובדבנים , אותם אנו לפחות רואים באופן עונתי. אנו פוגשים אותם לרוב כשהן כבר נמצאות בבקבוקי המיץ בחנויות, מיובשות או מהונדסות ולא במצבן הטבעי.  הסיבה לכך היא מפני שהחמוציות גדלות בחצי הצפוני של כדור הארץ באקלים קר יותר באזור של ביצות. אם יצא לכם לטייל באזור הצפוני של העולם, תמצאו חמוציות בשפע על שיחים נמוכים קטנים עם פרחים ורודים  כהים, ופירות בצבע אדום או לבן בהתאם לרמת הבשלות שלהם.

פרי היער הזה מאד פופולארי אצל הסקנדינבים, הרוסים והצפון אמריקאים. שיטת קטיף מעניינת בה משתמשים באמריקה היא שיטת ההצפה- מציפים את השדות במים ומנערים את השיחים עד שהפירות צפים וכך הם נאספים.

הפופולאריות של פרי היער הזה נובע כמובן מההרכב שלו וההשפעות שלו.

הרכב תזונתי עיקרי ל 100 גרם:

  1. קלוריות- 46
  2. ויטמין A-60 מ"ג
  3. ויטמין C- 13.3 מ"ג
  4. ויטמין K-5.1 מ"ג
  5. ויטמין E-1.2 מ"ג
  6. בטא-קורטין- 36 מ"ג
  7. אשלגן- 85 מ"ג
  8. זרחן- 13 מ"ג
  9. סידן- 8 מ"ג
  10. מגנזיום- 6 מ"ג

 לחמוציות השפעה מאד חיובית על בעיות דלקתיות בגוף- אנו מכירים את החמוציות הכי טוב מתרופת הסבתא הנפוצה נגד דלקות בדרכי השתן, אך המיץ יעיל גם בטיפול בדלקות אחרות בגוף, החל מפרקים ועד פצעים מודלקים. מניעת מחלות ודלקות במערכת העיכול זה נכס נחקר של החמוציות- מחקר ישראלי שפורסם בכתב עת מדעי לתזונה מולקולרית בגרמניה (Molecular Nutrition & Food Research ), קבע כימיץ החמוציות מסייע בריפוי אולקוס כשמשלבים אותו בטיפול האנטיביוטי.

 נוגדי החמצון בחמוציות, ובפרט הפרואנטוציאנידים, מסייעים לגוף בהריסת תאים סרטניים ובניית תאים חדשים. מחקרים רבים הראו שככל שהחשיפה לתכולת החמוציות בגוף גדולה יותר, כך ההרס של התאים הסרטניים יעיל יותר וכך מתחזקת יותר המערכת החיסונית.

 מניעת מחלות לב זו גם תכונה מופלאה של החמוציות. שתית מיץ או אכילת פרי היער מורידה את החמצון של הכולסטרול הרע בדם ובכך מצמצמת באופן משמועתי את הסיכון לטרשת העורקים.

 כנראה ששמתם לב לכמות הנדיבה של הזרחן המצויה בחמוציות. לזרחן יש תפקיד מרכזי בבניית העצם בגופנו, והוא מינרל מאד שכיח בגוף. מעבר לתרומה הברורה לעצמות והשיניים הזרחן יחד עם ויטמין ה-C  תומך במערכת החיסונית ומונע דלקות בגידים.

 אז גם אם אתם בריאים כמו שור- חמוציות זו תוספת מצוינת לתפריט שלכם- בין אם זה מגיע בפירות טריים, מיץ או בקפסולות ג'וס פלאס פירות יער שמהוות תחליף מצוין למי שאין לו שיח טרי בגינה.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.