אורח חיים בריא בעזרת הצלחת – טיפים לדיאטה. חלק א'

mm
נכתב על ידי דוד מור

 אורח חיים בריא בעזרת הצלחת – טיפים לדיאטה 

כיצד נשמור על תזונה נכונה בזמן הירידה במשקל

אורח חיים בריא ודיאטה הן מילים מאד פופולריות במאה ה -21, זאת משום שכל שנה שעוברת, יותר ויותר אנשים מתחילים להיות מודעים למצבם הבריאותי ורוצים ליישם את הדרכים והשיטות המהירות, היעילות והאפקטיביות ביותר לשיפור הבריאות ולשמירה על אורח חיים בריא. רבים מוצאים את עצמם משתמשים בטיפים לדיאטה מהירה, כאשר המקום החשוב ביותר בו אנחנו צריכים להשקיע מאמצים לשינוי – הצלחת שלנו.

כאשר אנו נכנסים למסכת דיאטות, עלינו לזכור שמה שמשנה זה לא כמות האוכל, אלא איכותו. אחת הטעויות הנפוצות ביותר היא להתחיל לאכול פחות.. כבר כאן נוצרת בעיה שכאשר יישבר לנו, נאכל פי כמה וכמה יותר ממה שאנחנו רגילים. לכן, הדרך הבטוחה והאפקטיבית ביותר לשמירה על אורח חיים בריא במיוחד בזמן הדיאטה היא שילוב של תזונה נכונה ומודעת.

עלינו לנסות ולשנות את דרך המחשבה שלנו

–          במקום דיאטה – אורח חיים בריא

–          במקום טיפול – מניעה

–          במקום לחוקק חוקים נוקשים – לעבוד על ההרגלים

טיפים לדיאטה ולשמירה על אורח חיים בריא:

שמרו על צלחת נקייה

הצלחת צריכה להיות נקייה מדברים שאינם מזינים את הגוף שלנו. כל עודף מאכלים מתועשים ומהונדסים למיניהם עלולים להשפיע רעות על הבריאות ואף להפריע לפעילות היום יומית של הגוף שלנו.

שילוב נכון של פירות וירקות בתזונה היומית שלנו לא רק שישפר את פעילות חילוף החומרים שלנו אלא גם תתן לנו תחושת שובע (זאת משום שהגוף שלנו לא באמת נזקק לאותם שומנים במזון המהיר, אלא לויטמינים ולמינרלים הנמצאים בפירות ובירקות).

דרך מעולה לשמור על צלחת נקייה היא להשתמש ביומן אכילה. עד כמה שזה נשמע מוזר, או דומה ליומן הסודי שהיינו רושמים בכיתה ו', כעת הגיע הזמן לרשום מה אנחנו מכניסים לפה. כיצד זה עוזר?

–          כאשר אנחנו רושמים את הדברים, אנחנו מקבלים פרופורציה. משום שבזמן האכילה, אנחנו לא ממש מבדילים האם אנחנו אוכלים יותר מדי או לא, או האם בכלל אנחנו צריכים לאכול את מה שאנחנו אוכלים.

–          סיכום יומי – בסוף כל יום, נוכל להסתכל אחורה ולראות בדיוק מה אכלנו. במידה ואנחנו לא מרוצים, אפשר לשנות ולשפר למחרת.

–          הרגשת התקדמות – נוכל לציין נקודות זכות, בימים שאכלנו בריא יותר, ימים שאכלנו פחות מזונות מלאי שומן וסוכרים וכו'

סלט או המבורגר, מה נעדיף?

לפעמים, השאלה היא אינה מה נעדיף, אלא מה נספיק להכין. כיום, אחת הסיבות לתזונה לקויה היא חוסר זמן להכין את הסלט ולדאוג לתזונה היומית. במצב כזה, אנחנו נוטים לפנות להמבורגר "השכונתי", שיציל את המצב!

דרך אחת להתמודד עם המצב – להכין ערב לפני האוכל ליום למחרת. כך, נדע בדיוק מה אנחנו אוכלים ומתי, ונוכל לשמור על אורח חיים בריא.

דרך נוספת להתמודד עם המצב – לא לצאת מהבית על בטן ריקה. גם אם אין זמן להתחיל לבשל ולחתוך, חטפו איזה חטיף או פרי ושימו אחד גם לדרך. ממש כמו משחק, שהמטרה הינה לא ליפול לפיתויים בדרך.

ואם כבר אתם אוכלים בחוץ:

–          "צריך להחזיר נוזלים לגוף, במיוחד בחודשי הקיץ".. נכון, אך לא עם משקאות ממותקים, מוגזים או אלכוהוליים! עלינו לנסות ולהפחית כמה שיותר בכמות הסוכרים שאנחנו צורכים גם בשתייה. במשקאות האלכוהוליים נמצא מלא קלוריות. המלצה – הסתובבו עם בקבוק מים, ואם כבר רוצים קצת מתוק, אז יש גם בטעמים.

–          לאוהבי המסעדות, יש גם תפריט סלטים! אם אתם ממש רעבים, יש מגוון רחב של סלטים הכוללים גם פחמימות וחלבונים. זכרו, תמיד כדאי לאכול סלט כגודל הארוחה לפחות.

–          ולפני שבכלל תתחילו להזמין את המנה העיקרית, הזמינו לעצמכם מנת פתיחה (סלט או חטיף לחם, אך ללא חמאה ושאר התוספות שמכסות על הערך הקלורי שלהן בעזרת הטעם הנפלא) וכוס מים, ותראו איך פתאום אינכם ממש רוצים את ההמבורגר 350 גרם.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.