למה יוגה?

mm
נכתב על ידי דוד מור

להרבה אנשים, ומשום מה גברים בעיקר, יש סטיגמה נגד יוגה השוללת אותה כפעילות גופנית "ראויה". אני מניחה שאנשים מדמיינים את תהליכי המדיטציה הארוכים וההרפיה ופחות מכירים את החלק הקשה בו הגוף מתמודד עם תנוחות קשות לביצוע העובדות על סיבולת שריר ויציבה.

היוגה מקורה בהודו ובדת השלטת באזור- ההינדית, הדת השלישית בכמות המאמינים בעולם. היוגה הינה בעצם גישה פילוסופית רוחנית המשלבת אימון גופני. משמעות המילה יוגה היא איחוד, או להתאחד- "יוג' " וכשמה כן היא מאחדת בין הנשמה והתודעה.

יש ארבעה זרמים עיקריים ביוגה: ראג'ה יוגה- היוגה הקלאסית, קארמה יוגה- חלק מהמיתולוגיה ההודית ששמה "מהאבאראטה", ג'אנה יוגה- המתרכזת בחשיבה ובהקטי יוגה-עוסקת בהתמסרות.

אני לא אכנס ליותר מדי פירוטים בסוגים השונים של היוגה, אבל חשוב להבין שהחלק הפיזי- הוא לא עוד זרם אלא שייך לכל אחד מהזרמים שציינתי מעלה. החלק הפיזי נקרא- התא יוגה.

יוגה

הכי קל להבין את היוגה כשמתמקדים במטרה שלה, כמו בסוגי ספורט אחרים. בריקוד- אנו רוצים להיות גמישים, חזקים ומעודנים כדי לרקוד הכי יפה, בכדורגל אנחנו צריכים להשקיע בכוח המתפרץ שלנו, בסיבולת לב ריאה ומן הסתם בטכניקות שלנו עם הכדור. היוגה- מטרתה היא להעלות את רמת הקשב שלנו לגופנו, להוריד מתחים מיותרים- הם הסיבה העיקרית להזדקנות מוקדמת, ולחזור אל הבסיס.

תרגילי היוגה משלבים סדרה של תרגילים מסוימים, תנוחות (אסאנות) ונשימות שעם הזמן הופעות להרגל גם מחוץ לשיעור ומשפרות את איכות החיים שלנו. שרירים רבים שעובדים איתם ביוגה הם שרירים שכמעט ולא משתמשים בהם, שרירי יציבה וגם איברים פנימיים.

לכל תנוחה ביוגה יש שם שמקורו לרוב או בעולם החי או בחיי האדם. כמו תנוחת הכלב, העץ הלוחם וכד'. התנוחות מורכבות לרוב מעמידות שונות, כפיפות לפנים או לאחור, פיתולים, ישיבות והרפיה.

כיום קורסי היוגה קיימים בהמון מסגרות, לא רק במכוני הכושר והמתנ"סים, הם מתנהלים גם בבתים פרטיים ובמכונים ייעודיים. ההצעה שלי היא להבין קודם איזה תחום ביוגה מעניין ומתאים לכם יותר ורק אחר כך להצטרף לקורס מסוים.

אם תהיו תלמידים מתמידים תגדלו שהיוגה הפכה אתכם לגמישים יותר, בעלי מערכת חיסונית חזקה יותר, עם פחות כאבים ומחלות, מודעים יותר לגופכם ושמחים יותר.

אז בעצם צריך להביא איתכם? מזרון, בגדים נוחים, מים  ובטן ריקה אך לא רעבה. אם אמרנו שספורט זה לגוף ולנשמה- היוגה מתחברת מצוין לסיסמה הזאת.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.