ילדים שמנים, מי הם, מדוע כולם מדברים עליהם ואיך הם יכולים להסיר מעצמם את הסטיגמה הזו?

mm
נכתב על ידי דוד מור

ילדים שמנים – מתייחסים אליהם כאל חולים, גורמים להם להרגיש נחותים ולבסוף מצפים מהם, כנגד כל הסיכויים ובכוחות עצמם, לרדת במשקל. אז.. מי אשם? לדעתי, אף אחד! בסיפור הזה אין אשמים אלא פשוט חוסר מודעות. חוסר ידיעה או חוסר מודעות לפעמים גם כן גורמים למצב הזה בו ילדים משמינים ללא בקרה, וחוסר המודעות הוא לא רק אצל הילדים, אלא גם אצל ההורים.

האם ההשמנה היא הבעיה?

מה פתאום! ההשמנה היא רק תוצאה של סט ערכים על פיו חיים, מאגר הרגלים (נקרא להם הרגלים רעים) שמלווים אותנו ואת הילדים מצעירות ומשפיעים ישירות על הנראות החיצונית שלנו וכמובן גם על הבריאות שלנו. דוגמאות להרגלים אלה יש בשפע, לדוגמה אכילת ממתקים עתירי סוכרים, אכילה בחנויות מזון מהיר, ישיבה ממושכת מול הטלוויזיה והמחשב, מחסור בפעילות גופנית וכדומה. הרגלים אלה הם הרגלים שמשפיעים דרסטית על הילדים שלנו כיום!

דמיינו ילד, שמתאמן כמה וכמה פעמים בשבוע, שומר על שעות שינה תקינות, אוכל עם תפריט תזונתי תקין ומאוזן, אינו מרבה בשתיית משקאות ממותקים ואכילת מזונות עתירי שומן. ולעומת זאת, ילד שני שאינו עוסק בפעילות ספורטיבית, אינו ישן כמו שצריך, מרבה בשתיית משקאות ממותקים ואכילת מזון מהיר ומרבה לשבת על הספא מול הטלוויזיה.

מי מהילדים לדעתכם מרגיש אנרגטי יותר, חיוני יותר, פעיל יותר ומרוכז יותר בלימודים? כמובן שהילד ששומר על אורח חיים בריא. אז, לשאלה החשובה ביותר – כיצד אפשר לשנות, או למתן את מצב ההשמנה בקרב ילדים, למזער את הסיכון מכך ולשנות את ההרגלים כבר מהיום? הנה כמה דרכים:

1. כפי שאמרתי.. הרגלים. הרגלים זה שם המשחק! שנו את ההרגלים ובכך ישתנו התוצאות. לפעמים דיי קשה לשנות הרגל שכבר נהיה חלק מאתנו משום שעשינו אותו כל כך הרבה פעמים. לדוגמה, אכילת ממתקים בין ארוחות או שתייה מרובה של משקאות ממותקים. זהו הרגל שמשפיע על הבריאות שלנו והשינוי שלו ישפר את אורח החיים.

ילדים שמנים

במקום הרגל זה, אפשר להרגיל את הילדים לנשנש ירקות מאודים או פרי לבחירתם.

2. התייעצות עם איש מקצוע – מומלץ ביותר להתייעץ עם אדם בעל ניסיון וידע בתחום, על מנת להבין את המצב הנוכחי של הילד ולדעת כיצד ומהם הפעולות שעליכם לבצע על מנת לשפר את המצב (במידה ויש צורך). איש מקצוע יוכל להפנות אותך למקורות מידע, יתמוך בך מבחינת תפריטי הארוחה ויסייע לך לבחור בחירות בריאות יותר בהמשך הדרך.

3. תפריט תזונה ופעילות ספורטיבית. זהו השילוב המנצח לכל מצב! קראו והרחיבו את הידע שלכם בכל נושא התזונה, שתפו את הילדים ואת המשפחה ועשו את השינוי ביחד. השתתפו בפעילויות ספורטיביות והיו פעילים יותר. הדבר ישפר את קצב חילוף החומרים וישאיר את הילדים עם תחושה טובה ונינוחה יותר.

4. תמיכה משפחתית. השינוי צריך להיות משפחתי ולא ממוקד לילדים. איך ניתן לצפות מהילד לאכול סלט ירקות כשכולם אוכלים עוגה? על מנת שהילדים ירגישו שייכים ויצליחו להתמיד בשינוי, על המשפחה לתמוך ולעבור את השינוי ביחד! לא רק שהילדים יהיו בריאים יותר, אלא גם שההרגלים המשפחתיים בכל הקשור לתזונה וספורט ישתפרו ובכך גם הבריאות הכללית.

אלה הן הדרכים המרכזיות שניתן בעזרתן למנוע את המצב של ילדים שמנים! זכרו, ילדים שמנים חשופים יותר למחלות ועלולים ללקות בתופעות לוואי לא נעימות. לכן, מניעה היא הדבר החשוב ביותר. אך אין מה לחשוש, גם ילדים שמנים והוריהם המוכנים ורוצים שינוי בחיים, יכולים לעשות זאת ללא בעיה.

מהו הצעד הראשון שתוכלו לעשות כבר עכשיו כדי לשנות את המצב? ניתן להתייעץ עם אחד מאנשי המקצוע בפורטל ולקבל ייעוץ והכוונה שיסייעו לכם לבצע את השינוי.

קחו את הבריאות שלכם ושל ילדיכם לידיים, כי אף אחד אחר לא יעשה זאת במקומכם!

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.