כיצד למנוע מצב של עודף משקל והשמנת יתר עם תזונה נכונה

mm
נכתב על ידי דוד מור

 עודף משקל בקרב מבוגרים

עודף משקל הוא מצב בו המשקל יחסית לגובה, לגיל (ולפעמים גם למסת השריר) גבוה לנורמות בחברה אשר באותה קבוצת גובה. מצב זה אינו בעיה נקודתית אלא בעיה בקנה מידה בינלאומי, כאשר ישראל נמצאת במקום דיי גבוה מבחינת אחוז האוכלוסיה שנמצא במצב של עודף משקל והשמנת יתר. כאשר הממוצע העולמי עומד על כ-40% מאוכלוסיית מדינה בעלי עודף משקל, בישראל, כ-62% מהאוכלוסיה המבוגרת הם בעלי עודף משקל! אך שלא נטעה, הבעיה אינה אך ורק אצל מבוגרים.. גם ילדים ובני נוער סובלים מאותה הבעיה, כאשר לפי הסטטיסטיקה, 80% מהילדים או בני הנוער אשר בעלי עודף משקל כיום – יהיו באותו מצב בבגרותם. דבר זה יכול לגרום, כבר בגיל מוקדם, לבעיות ומחלות המוכרות יותר אצל מבוגרים, כגון סוכרת, בעיות לב ועוד תסמינים הנגרמים כתוצאה מהשמנת יתר.

הדרך הפשוטה ביותר לבדוק האם אנחנו בעלי עודף משקל הינו להשתמש במחשבון ה-BMI (Body Mass Index). מחשבון זה בודק את היחס בין המשקל לגובה, ונותן לנו אינדיקציה ראשונית לשאלה האם אנחנו בעלי עודף משקל או לא. שימו לב שישנם מקרים בהם ספורטאים לדוגמה, בעלי מסת שרירים גבוהה, יהיו בקטגוריית עודף משקל אך לא יהיו נתונים לסיכונים הנגרמים כתוצאה מהשמנת היתר.

עודף משקל והשמנת יתר – מדוע נרצה להימנע?

נושא המשקל העודף והשמנת היתר הינו נושא מדובר מאד, זאת משום שככל שהמדע מתקדם, אנחנו מגלים יותר ויותר השפעות שליליות הנגרמות כתוצאה ממצבים אלה. כיום, אנחנו חשופים מאד לכל הג'אנק פוד והאוכל המתועש, המעובד ומלא השומנים והסוכרים, ונוטים לרוב להפחית בחשיבותה של תזונה נכונה ושמירה על אורח חיים בריא. ישנן סיבות רבות מדוע נרצה להימנע ממצבים של עודף משקל והשמנת יתר:

– מחלות: ישנן מחלות רבות שבאות יד ביד עם עודף המשקל, כגון סוכרת, מחלות כרוניות דלקתיות, בעיות בעורקים, מחלות לב ועוד.

– כושר גופני בכלל וכושר תנועתי בפרט: כאשר נמצא במצב של עודף משקל או השמנת יתר, הגוף שלנו נהיה פחות גמיש ופחות בעל יכולת לשאת עומס פיזי. אם מקום הבילוי המרכזי שלנו הוא הספה או המטבח, המצב אינו מזהיר.

– עייפות: נשים לב שבעלי משקל עודף נוטים להיות עייפים ותשושים יותר ולרוב ללא אנרגטיות כלל.

– הרגלים: כפי שאנחנו יודעים, בעיית עודף המשקל והשמנת היתר אינה אך ורק אצל מבוגרים. ההרגלים של המבוגרים לרוב עוברים גם לילדים, כך שהורים בעלי משקל עודף כנראה יהיו עם הרגלי תזונה לקויה ואלה יעברו האלה לילדיהם.

כיצד תזונה עוזרת במניעה?

הדרך היעילה ביותר, המוכחת על ידי המדע, הרפואה הקונבנציאונלית והרפואה האלטרנטיבית, למלחמה בבעיית עודף משקל והשמנת יתר, אצל מבוגרים ואצל ילדים הינה שמירה על תזונה נכונה ואורח חיים בריא ופעיל ספורטיבית. עלינו להתרכז יותר בעניין המניעה מאשר בטיפול! כאשר רוב הטיפולים הרפואיים שכוללים תרופות למיניהם להורדת לחץ דם, כולסטרול וכו' (תופעות לוואי כתוצאה מעודף משקל) לרוב יגרמו לבעיות גופניות אחרות. במקום זאת, אנחנו יכולים להשתמש במניעה ולהקדים תרופה למכה:

– תזונה נכונה: הדבר הראשון והחשוב ביותר הינו הפחתה באכילת מאכלים עתירי שומן וסוכר. כולנו יודעים מה אסור לאכול כדי למנוע משקל עודף, אך מה מותר ואפילו כדאי לאכול כדי להילחם בתופעה? פירות וירקות – אכילת פירות וירקות תשפיע רבות על:

* הצורך והרצון שלנו לאכול מאכלים לא בריאים, עקב צריכת הערכים התזונתיים שהגוף זקוקו להם וכך, הגוף יבקש פחות אוכל.

* שיפור ביצועי מערכת העיכול וחילוף החומרים, אשר תשפיע ישירות על יחס צריכת הקלוריות שלנו לעומת בזבוזו.

* המערת החיסונית אשר תפקידה להגן עלינו מפני מזיקים.

* הרגשת האנרגטיות והרצון להיות פעילים יותר, עקב האנרגיה החיונית שהגוף שלנו מקבל מאותם חומרים פעילים המצויים בפירות וירקות.

– פעילות ספורטיבית: נכון, 70% מההצלחה שלנו בירידה במשקל או בשמירה על אורח חיים בריא נובעת מהצלחת. שמירה על תזונה נכונה משפיעה ישירות על המצב הגופני, האנרגטי והבריאותי שלנו. אך בכל זאת, שילוב פעילות ספורטיבית עם תזונה בריאה זה השילוב המנצח. פעילות ספורטיבית תשפיע בצורה חיובית על קצב חילוף החומרים שלנו, על בזבוז הקלוריות היומי (גם בזמן האימון אך במיוחד אחריו) ותכניס אותנו למסגרת שתחייב אותנו לשמור על אורח חיים בריא יותר.

משרדי הבריאות בארץ, באירופה, בארצות הברית ובכל שאר המדינות בעולם, אשר מודעות לחשיבות השמירה על תזונה נכונה, ממליצות לאכול לפחות בין 7-13 מנות של פירות וירקות ביום, בצבעים שונים! השאלה היא – האם אנחנו באמת מספיקים לצרוך כמות כזו רבה של פירות וירקות במהלך היום? כ-95% אינם מספיקים (עקב סיבות רבות כגון מחיר, זמן התעסקות, רצון, איכות פירות וירקות וכו').

אז, כיצד נוכל בכל זאת לתמוך בתזונה היום יומית שלנו וצרוך את אותם פירות וירקות איכותיים שמכילים את הערכים התזונתיים שנחוצים לגוף שלנו?

ג'וס פלאס

כבר 20 שנה ש-Juice Plus תומכת בשמירה על אורח חיים בריא בקרב מבוגרים

Juice Plus היא הדרך הנוחה והפחות יקרה להוספת תזונה מפירות וירקות לתפריט התזונה היום יומי שלנו. Juice Plus מכילה ערכים תזונתיים הנחוצים לנו מ-17 סוגים שונים של פירות וירקות ובנוסף תערובת פירות היער מכילה 9 סוגים שונים של פירות יער כגון ענבים, אוכמנית שחורה, פטל, סמבוק שחור, דומדמנית שחורה, חמוציות ועוד.

אותם פירות, ירקות ופירות יער מכילים את הערכים התזונתיים, הפיטו נוטריאנטים, האנזימים ונוגדי החימצון אשר מסייעים לגוף שלנו לעבור את היום בשלום. הפירות, הירקות ופירות היער נקטפים בשיא בשלותם כדי לוודא שמירב הערכים התזונתיים נשמרים.

השפעה על רמות הבטא קרוטן ואלפא טוקופרול אצל גברים בעלי עודף משקל

מזה 16 שנים, שמומחים, רופאים, אוניברסיטאות וגופים נוספים חוקרים, בודקים ומפרסמים את תוצאות המחקרים הקליניים המבוצעים על Juice Plus. כיום, ישנם יותר מ-25 מחקרים קליניים, שבוצעו באוניברסיטאות המוכרות בעולם (כגון אוניברסיטת ייל) ותוצאותיהם פורסמו בירחוני הבריאות והתזונה המוכרים בעולם, המעידים על השפעותיה החיוביות של Juice Plus על:

–          חיזוק מערכת החיסון

–          שיפור בריאות הלב וכלי הדם

–          הפחתת העקה החימצונית

ועוד..

כאשר אחד מהמחקרים הקליניים בודק את השפעות Juice Plus על בעלי עודף משקל ומראה את התוצאות במדדים שונים כגון היקפי המתניים, אחוזי שומן ומדדים אחרים המצויים לרוב אצל אנשים בעלי עודף משקל.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.