ליקופן – מה זה בכלל, ולמה זה טוב לנו

mm
נכתב על ידי דוד מור

ליקופן – "פיגמנט מסוג קרוטינואיד בצבע אדום מבריק, המצוי בעגבניות ובפירות אדומים אחרים. ליקופן הוא הקרוטינואיד השכיח ביותר בגוף האדם, והוא אחד מנוגדי החמצון הקרוטינואידים החזקים ביותר" – וויקיפדיה.

טוב, משפט קצת מסובך, אז בואו נפרק אותו קצת. ליקופן הוא פיגמנט בצבע אדום מבריק, מה שזה אומר לנו זה שהליקופן הוא זה שנותן לפירות וירקות את צבעם האדום, כך למשל הליקופן נותן לעגבניה את הצבע האדום הבוהק שלה. ליקופן הוא הקרוטינואיד השכיח ביותר בגוף האדם. קרוטנואידים הם קבוצת ‏פיגמנטים אורגניים שצבעם נע בין צהיוב לאדום, ומצוייהם בהרבה מאוד ירקות ופירות. קרוטנואידים חשובים מאוד לבריאות העיניים, העור, העיכול והמערכת החיסונית. נוגד חמצון, אומר על הליקופן שהוא עוזר לגוף שלנו להלחם בלחץ חימצוני שמופעל על התאים שלו. לחץ חימצוני הוא מה שגורם לתהליך הזדקנות התאים שלנו.

טוב, אחרי שסיימנו להבין מה זה בכלל ליקופן, אני רוצה שנדבר על התכלס, על למה בכלל אנחנו צריכים ליקופן, ובמה הוא עוזר לנו.

ליקופן עוזר למניעת סוגים רבים של סרטן, וכמו כן עוזר במניעה ובטיפול במחלות רבות, כגון:

  • מחלות לב – ליקופן מונע התחמצנות של תאי כולסטרול מסוג LDL, שתפקידם להוביל כולסטרול מהכבד אל שאר חלקי הגוף, וחמצונם הוא אחד הגורמים המרכזיים למחלות לב וכלי דם.
  • אי פוריות – מחקרים עכשיויים מראים כי ליקופן יכול לעזור נגד אי פוריות, ואף כמה מחקרים הראו שליקופן יכול לשפר את ספירת הזרע אצל גברים.
  • ליקופן עוזר למניעת סכרת.
  • עוזר למניעת ניוון כתמי הקשור לגיל, וכמו כן עוזר למניעת קטרקט.
  • עוזר למנוע הזדקנות של העור, שכן הוא אחד מנוגדי החמצון החזקים ביותר, והזדקנות של העור היא תהליך של חמצון העור.
  • מגן על העור מהשרפות ע"י השמש.
  • עוזר למניעת אוסטיאופורוזיס.

לסיכום, לליקופן הרבה תועלות בריאותיות, הוא עוזר לנו להלחם במחלות לב, בהזדקנות של העור, בסוגים רבים של סרטן, ניוון כתמי, עוזר לפוריות ועוד רבות, וחשוב מאוד שנספוג מספיק ממנו. רוב סוכנויות הבריאות בעולם ממליצות על צריכה גבוהה של פירות וירקות בעלי ריכוז גדול של ליקופן, ביניהם עגבניות, אבטיחים ופפאיות, ככה שבתאבון.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.