מלח, בריאות ומשקל

mm
נכתב על ידי דוד מור

יצא לך לראות את הכתבה האחרונה, ששודרה בערוץ 10, 'חולים על מלח', וחשפה איך תעשיית המזון מכניסה מלח למוצרים שונים.. ואיך הוא הורס לנו את הבריאות, ההרגשה והנראות החיצונית [כבר אסביר למה]?

פשוט מדהים לראות איך המלח נהפך לחלק בלתי נפרד מהתזונה היום יומית שלנו – בכל מקום יש מלחייה נגישה, כל מנה במסעדה מכילה מלח וכמעט על מוצר בסופר מכיל נתרן.. ומתי בישלת פעם אחרונה בלי להוסיף מלח?

אז, נכון, מלח לא גורם לך להשמין.. אבל הוא בהחלט גורם לך להיראות כך.

הנה 3 הסיבות המרכזיות בגללן מומלץ להוציא את המלח מהתפריט שלך:

1. אולי המלח לא משמין אותך, אך הוא בהחלט לא עוזר לך לרדת במשקל, וליהפך – הוא רק מקשה עליך.

אחת התגובות של הגוף כשאנחנו צורכים כמות גדולה של מלח הנה הפרשת הורמון הלחץ שנקרא 'קורטיזול'. הקורטיזול הוא הורמון מאוד חשוב [לימי האדם הקדמון] מאחר והתפקיד שלו הוא לאגור.. ולא לאגור את הדברים שאת רוצה שהוא ייאגור. הקורטיזול גורם לגוף שלנו להחזיק בחוזקה את השומן באזורים הכי בולטים – הבטן, הצדדים, הרגליים, החזה.. ואם את רוצה להוריד את החלקים האלה, בעוד שרמות הקורטיזול משתוללות לך בגוף, יהיה לך ממש קשה עד לבלתי אפשרי.
אגב, מלח הוא לא הגורם היחיד להפרשת קורטיזול בגוף – גם חוסר שינה, לחץ, רעב, אכילת סוכר מרובה ואימון ארוך יכולים לגרום להפרשת הקורטיזול.

2. מלח אוגר נוזלים.

כן, זה נשמע קצת מוזר.. מה זאת אומרת שמלח אוגר נוזלים? כשהתזונה שלך עתירה במלח, הגוף מנסה לווסת את רמת הנתרן בדם על ידי אצירת מים, מה שמוביל לנראות חיצונית מלאה יותר. נכון, זה לא שומן, אך זה בהחלט נראה ככה. אני בטוח שלא היית רוצה להיראות במשקל גבוה יותר, גם כשלא באמת עלית במשקל.

3. המלח, ממש כמו סוכר ועישון, ממכר אותנו.

וזה לא הכול.. כשאנחנו מתרגלים לאכול מלח על בסיס יום יומי, מחסור פתאומי במלח יגרור חשקים לאכילה, ולרוב חשקים אלה יושתקו באכילת המזון שנותן לנו סיפוק (מלח, סוכר, מזון מהיר ועתיר קלוריות ופחמימות). צריכה מרובה של מלח נקשרת לסיכון ללחץ דם גבוה, מה שיכול לגרום למחלות רבות ולנזקים ללב, לכליות ולמערכות נוספות בגוף.

לא לדאוג, יש פתרון – והוא דיי פשוט.

מסתבר שכ 75% מצריכת המלח היום יומית שלנו מגיעה ממזונות מתועשים ומעובדים שאנחנו קונים. לעומת זאת רק אחוזים בודדים מגיעים מהמלחייה או מהבישול שלנו. אז, הדרך הטובה ביותר לחתוך בכמויות המלח היא לדעת איך לקרוא תוויות מזון.
פשוט להפוך את מוצר המזון ולבדוק מהי כמות הנתרן המצוינת על התווית. משרד הבריאות בישראל ממליץ שלא לצרוך יותר מ 1,500 מ"ג מלח ביום (ההמלצה מצטמצמת משנה לשנה בשל השפעותיו הרעות של המלח). וכמובן גם לשלוט בכמויות המלח שאנחנו מפזרים מעל החביתה או בסלט.
אגב, חשוב לשים לב שמוצרי מזון "דיאטטיים" לפעמים מכילים אף כמויות מלח גדולות יותר ממוצרי מזון רגילים.
תחליף אפשרי למלח יהיה צמח הסליקורניה, שבעצמו סופח מלחים מהקרקע וגדל לרוב ליד הים (בישראל לדוגמה הוא גדל באזור ים המלח). אמנם גם הצמח מכיל נתרן, אך במינונים שונים. היתרון המרכזי הוא שהמלח בצמח מגיע בתוספת של ערכים תזונתיים (ויטמינים, מינרלים, פיטונוטריאנטים ואנזימים), מה שיוסיף קצת בריאות לארוחה.
ואני כבר שומע את המגיבים "אבל אוכל תפל לא טעים".. ההצעה שלי אליכם – נסו חודש אחד בלי מלח (או לפחות להוריד את כמויות המלח, גם אם בצורה הדרגתית). ההרגשה תשתנה, הנראות החיצונית תשתנה, יהיה לך קל יותר ללבוש את הג'ינס והרצון שלך לאכול אוכל מלוח יפחת.
שווה, לא?
מישהו לרזות איתו

תכנית מעצבי משקל

איך תרגישי בעוד 28 ימים עם בטן שטוחה, ישבן מעוצב, מותניים צרות יותר וגוף רזה ובריא?

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.