מתמודדים עם שומנים בדם – מניעה ואורח חיים בריא

mm
נכתב על ידי דוד מור

כיום, אנחנו מודעים יותר מתמיד ששמירה על תזונה נכונה, פעילות ספורטיבית ואורח חיים בריא הינה הכרחית לחיים ארוכים ובריאים. אך אפילו שהמודעות עולה בזכות המדע, המחקרים והעולם המודרני, אנחנו נופלים יותר ויותר בפח האוכל התעשייתי והמעובד, ממעיטים ביציאה מהבית ומדלגים על אימונים בחדר הכושר.

אחד המאפיינים של העולם המודרני הינו עניין השמנת יתר ועודף משקל שגורמים למצב של שומנים בדם אצל מבוגרים ואפילו אצל ילדים, אשר מסוכנים מאד לבריאות שלנו. תופעת השומנים בדם היא תופעה דיי מוכרת בעולם המערבי, כאשר ישראל נמצאת בדירוג גבוה מבחינת כמות האנשים בעלי משקל עודף וכאלה שכבר עברו את השלב הזה וכעת הם במצב של השמנת יתר. אם להיות מדויקים, הממוצע העולמי של האנשים שסובלים מהשמנת יתר הינו 11%. כאשר בישראל, 14% מכלל האוכלוסיה סובלים מהשמנת יתר (נתונים מה OECD).

כיצד הגענו למצב הזה, מהם הסיכונים ואיך נוכל להתמודד בדרכים בריאות עם התופעה ההולכת וגוברת של שומנים בדם והשמנת יתר בקרב מבוגרים וילדים.

שומנים בדם – זה לא באשמתנו!

אז זהו, שכן. המדע יודע שכיום כ- 60%-70% מהמחלות נובעות כתוצאה מתזונה לקויה ואי שמירה על אורח חיים בריא. לכן, אם הגענו למצב שהשומנים כבר מבצבצים מהחולצה, צריך לעשות שינוי כלשהו. ישנן סיבות רבות לשומנים בדם, אך אנחנו רוצים לדבר על אותם הרבדים שנמצאים בשליטה שלנו, אותם נוכל לשנות ועליהם נוכל להשפיע כדי לחיות חיים בריאים יותר:

– חוסר בפעילות גופנית

– עודף משקל

– תזונה עשירה בשומן רווי ובכולסטרול ובו זמנית דלה בפירות ובירקות

רוב האוכלוסיה מפספסת את הבעיה, וחושבת שטיפול תרופתי או פולשני זה הדרך היחידה לטפל בה. אך, אם הבעיה היא בכלל שונה, ואנחנו לא באמת פותרים אותה, אלא שמים פלסטר זמני? אז מהי הבעיה האמיתית, ואך נוכל להמנע ממצב של שומנים בדם?

שומנים בדם זו התוצאה, לא הבעיה

הבעיה האמיתי מתחילה עוד הרבה לפני, בצלחת שלנו. בעולם המודרני, אנחנו כל הזמן נחשפים לפיתויים שהבטן שלנו פשוט לא יכולה להתעלם מהן. הפיתויים האלה הם האוכל המהיר והמתועש, מלא בפחמימות, שומנים, כולסטרול וסוכרים. שינוי אורח החיים שלנו בעזרת תזונה מודעת ונכונה יכולה לעזור במניעת שומנים בדם.

משרד הבריאות בארצות הברית לדוגמה, ממליץ על אכילת 7-13 מנות של פירות וירקות ביום, בצבעים שונים. מספר הפירות והירקות שמומלץ לאכול ביום עולה כל שנה ושנה, עקב גדילה ושגשוג בתחום המזון המהיר.

בואו נקח לדוגמה ילד. כאשר ילד רעב, הוא יודע להגיד דבר אחד: "אני רעב". כעת על ההורה מוטלת האחריות להזין את גופו של הילד בצורה המיטבית והבריאה ביותר. אך הבעיה היא שגוף הילד אינו יודע לאמר מה בדיוק הוא צריך (חסה, חצי עגבנייה ובננה),וכאן נוצרת הבעיה משום שמה שהגוף שלנו באמת מבקש זה את אותם הויטמינים, מינרלים ופיטונוטריאנטים הנחוצים לו, אך מה שאנחנו מספקים לו בפועל זה אוכל מהיר ומתועש כגון פיצה, בורקסים, פלאפל ושאר מזונות מהירים ועתירי השומן והכולסטרול.

בדיוק כך קורה גם עם מבוגרים. בחיי היום יום שלנו, לפעמים ניתקל במצב שפשוט אין לנו זמן להכין סלט, או בכלל ללכת לסופר ולקנות את המצרכים הדרושים לו. או הבעיה יכולה לנבוע מכך שאנחנו כל כך רגילים לטעמים החזקים של המשקאות הממותקים, שפשוט מעלימים כל טעם מהפירות והירקות אשר הטעם שלהם הוא באמת טעם הטבע.

מניעה על פני טיפול

נוכל למנוע מצב של שומנים בדם (או כל מחלה אחרת הנגרמת ישירות מאורח החיים שאנחנו חיים) בעזרת אותם הרבדים שבגללם הבעיה נוצרת מלחתחילה. אך אל דאגה, לא משנה אם אתם בעלי עודף משקל קל או במצב של השמנת יתר, אתם עדיין יכולים לשנות את אורח החיים שלכם ובכך להשפיע על איכות החיים.

שילוב תזונה נכונה – ישנה סיבה מדוע משרדי הבריאות ברחבי העולם ממליצים על אכילת כמות כה רבה של פירות וירקות, משום שהם יודעים שהדרך היעילה ביותר למלחמה בהשמנת יתר הינה בעזרת אכילת פירות וירקות. אכילת בין 5-6 ארוחות מסודרות ביום, ללא מזונות שיש בהם אחוזי שומן גבוהים או סוכרים רבים. אכילת ארוחות רבות יותר אך קטנות יותר תעזור תגביר את קצב חילוף החומרים שלנו.

פעילות ספורטיבית – פעילות ספורטיבית אינה תמיד מצריכה חדר כושר או בריכת שחייה ובהחלט נחוצה במלחמה נגד השמנת יתר ועודף משקל. כדי לחיות אורח חיים בריא עלינו לשמור על אקטיביות מסוימת, זאת על מנת שהגוף שלנו ישרוף יותר קלוריות כל יום. רביצה על הספה אף פעם לא תועיל לנו ואף תזיק.

Juice Plus, הדבר הכי טוב אחרי פירות וירקות

כולנו מתקשים לצרוך כמות כה רבה של פירות וירקות ביום (כ 7-13 מנות בצבעים שונים לפי המלצות משרדי הבריאות), אך בו בזמן אנו מודעים לחשיבות באכילת אותם פירות וירקות לבריאות הגוף שלנו.

ג'וס פלוס

לפני 20 שנה, Juice Plus הציגה רעיון חדש בתחום התזונה, כדי לענות על הצורך שלנו לאכול כמות כה רבה של פירות וירקות. הבעיה הייתה העברת אותם פירות וירקות בשלים במלואם (כדי לוודא שיכילו את מירב הערכים התזונתיים) שגדלו בצורה טבעית ללא ריסוס והדברה – אלינו.

הרעיון הינו פשוט מאד אך בו זמנית גאוני – ג'וס פלוס לקחה 27 סוגים שונים של פירות, ירקות ופירות יער והוציאה מהם את המים והסוכר (כדי שכל מה שישאר זה הערכים התזונתיים להם אנחנו באמת זקוקים מהפירות והירקות). עד כמה שזה נשמע מופרך, רופאים ומומחים מתחום הבריאות והתזונה חקרו וראו את השפעותיה החיוביות של ג'וס פלוס על אורח החיים שלנו והסכימו פה אחד שג'וס פלוס הינו הדבר הטוב הבא אחרי פירות וירקות.

בעבר, חשבו שויטמינים או מיצים הם פתרון יעיל, אך כיום, לאחר מחקרים רבים הבינו שאין תחליף לאותם פירות וירקות טריים. ב Juice Plus כל מה שעושים – מוציאים את המים והסוכר וכל מה שנשאר זה הערכים התזונתיים של הפירות והירקות.

כיום, אנחנו יכולים להבטיח בסיס תזונתי טוב שמגיע ממזון טבעי ומלא בעזרת Juice Plus.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.