סוכר ודיאטה

mm
נכתב על ידי דוד מור

איך הסוכר גורם לך להשמין  + פתרון

זה לא עוד מאמר שמספר לך על אילו מזונות מכילים סוכר ועד כמה הוא מסוכר לבריאות שלך. וגם לא על איך להימנע מאכילת מתוק ולהתנזר לגמרי.
נכון, המאמר כאן הוא כדי שתביני איך הסוכר משפיע לך על הגוף, ואיך הוא מצד אחד גורם לך לעלייה במשקל, ומצד שני מפקשש לך כל ניסיון לרדת במשקל (ובמיוחד באחוזי השומן).
אנחנו רגילים לחשוב ש..שומן ופחמימות משמינות, אבל אם לרגע נסתכל על חצי הפחמימה המלאה, זה מה שנבין:
הגוף שלנו חייב אנרגיה כדי להתקיים. לו לא אכפת מדיאטה פחמימות, דיאטת שומן, דיאטת כאסח או כל שינוי תזונתי אחר. לגוף איכפת מדבר אחד – להמשיך לתפקד עם המשאבים שאנחנו מספקים לו. האנרגיה הזו יכולה לבוא מכל מיני מקורות, כאשר המקור המועדף עליו הוא, כמובן, הפחמימה.
ומה המטרה שלך, במיוחד אם את רוצה להוריד את הבטן הנפוחה ולהצר קצת את המותניים? לגרום לגוף דווקא לשרוף את השומן בשביל אנרגיה. כך, ממש בתוך שבוע-שבועיים, תוכלי כבר לראות תוצאות במראה. תוצאות כאלה שיגרמו לך להתמכר ולהמשיך, כי פה בפעם הראשונה באמת תראי איך הסוכר משפיע על הגוף שלך.

נתחיל:

סוכר הוא פחמימה, ממש כמו לחם (כמובן לא בשלמותו, אך לשם ההדגמה ניקח מזונות שמרבית מרכיביהם פחמימה), שיבולת שועל, בורקס וקינואה. ההבדל בין מזון למזון, המכיל פחמימה, הוא [במלים פשוטות] עד כמה קשה לגוף לפרק את הפחמימה, כמה אנרגיה הוא יצטרך להשקיע וכמה מהר תעבור הפחמימה תהליך כזה שהופך אותה לאנרגיה זמינה שהגוף יכול להתחיל לנצל.
פחמימה ריקה, כזו שלא מלווה בסיבים תזונתיים [כדוגמת הסוכר הלבן השולחני, המצוי לרוב.. על השולחן שלנו] היא פחמימה 'מהירה' שמגיעה ישירות למחזור הדם שלנו. עכשיו, כאן המלכודת הגדולה, כאן ממש ברגע אחד הגוף עובר ממצב של שריפה למצב של אגירה. מה קורה בפועל:

אינסולין:

אינסולין הוא הורמון שמופרש ברגע שאנחנו אוכלים [ולפעמים גם כשאנחנו חושבים על אוכל], שהמטרה שלו היא לנתב את המזון ממקום למקום. הוא מאין נהג מונית לסוכר. עכשיו, כשאותו הורמון מופרש, הוא נצמד לחלקיקי הסוכר ומוביל אותם. העצירה הראשונה תהיה לשרירים, כדי לספק אנרגיה זמינה לתפקודם. העצירה השנייה תהיה לכבד והעצירה השלישית.. כבר אומר לך.
כשהשרירים מלאים באנרגיה זמינה, הסוכר ממשיך הלאה לכבד. מצב כזה הוא דיי נפוץ, מאחר ולרוב האכילה לא מאוזנת ומשאירה את השרירים במצב של over load שבו יש מספיק אנרגיה ופשוט אין צורך יותר. דרך אחת לרוקן את תאי השריר מאותה אנרגיה היא לדוגמה פעילות גופנית. כשהסוכר מגיע לכבד, וגם הכבד מלא, העצירה השלישית תהיה.. המקומות שבהם הכי קל לגוף שלנו לאגור שומן – לבטן, לצדדים, למותניים, לירכיים, לישבן ולחזה.
ומסתבר שיש גם עצירה רביעית, שאליה אנחנו ממש לא רוצים שהסוכר יגיע, והוא לאיברים הפנימיים שלנו. אז, כדי להישאר אופטימיים, נעצור כאן.

כשהאינסולין מופרש, הגוף עובר ממצב של ניצול ושריפת אנרגיה למצב של אגירה. 

קורטיזול:

המנגנון שמורה להפרשת האינסולין, לפעמים, נכנס לדיליי קל, מה שגורם לגוף להמשיך להפריש אינסולין גם כאשר הסוכר במחזור הדם התאזן. במצב כזה, כאשר הסוכר בדם מאוזן והגוף ממשיך להפריש אינסולין, חוזר חלילה אותו מצב של הסעת הסוכר.
אבל
עכשיו אין לך מספיק סוכר בדם, כי הרי האינסולין מסיע אותו למקומות השונים. מה קורה עכשיו? 2 דברים:

1. את מרגישה רעבה 

הסוכר בדם ירד והנה חזרה לה התחושה, הקרייבינג, החשק לסוכר מהיר. משהו שיפצה במהרה על החסרון שנובע מרמות סוכר נמוכות בדם. לרוב, במצב כזה, נתפתה לפחמימה מהירה. והנה, שוב, אותו תהליך – אנחנו מכניסים כמות סוכר גדולה, הגוף חוזר להפריש אינסולין ואנחנו נכנסים למעגל שבו הגוף תמיד נמצא במצב של אגירה, ולא נותנים לו רגע להיכנס למצב של 'שריפה'.
2. ההורמון שמונע ממך לרזות, מתעורר
קורטיזול הוא הורמון לחץ, והוא אחד מהורמוני ה'אגירה'. הוא בגדול פה כדי להגן עלינו.. אך הוא כנראה לא אוהב לשחק במשחקי הדיאטות.
אז, כשרמת הסוכר בדם יורדת יותר מדי (בגלל האינסולין), הגוף מתחיל להפריש את הקורטיזול.
כשהורמון זה מופרש, הגוף נכנס למצב של פאניקה, והמצב הזה מקשה עליך עוד יותר להוריד את השומן הבטני [אחד התוצרים של ההורמון הוא הקושי להוריד את השומן דווקא מהאזורים הבולטים]. לקורטיזול עוד השפעות רבות, שהן לא כל כך חיוביות, אך כרגע נתמקד בעניין הירידה במשקל.

הדרך הטובה ביותר להישאר במצב של שריפת שומן 

הגוף שלנו פועל על הורמונים, ואם תדעי איך לנצל את הורמוני השריפה לטובתך, ולהשקיט את הורמוני האגירה, יהיה לך קל ממש להיפטר מהשומן העודף.
דיאטות הרעבה ממש לא יביאו אותך לשם וגם לא ריצות של עשרות קילומטרים.
לומר את האמת, זה דיי פשוט, כשיודעים מה בדיוק צריך לעשות.

אילו אימונים הם מדויקים לשריפת שומן

[או במלים נחמדות יותר – ללמד את הגוף לנצל יותר אנרגיה בזמן מנוחה, מה שמוביל לשריפה קלורית רבה יותר במהלך היום, וכן לשריפת שומן].

ואילו מזונות כדאי לאכול, ומאילו להימנע לגמרי, כדי להשאיר את הגוף במצב של שריפה ברוב שעות היום. 

התכנית שכאן תוכל לעזור לך להבין מה בדיוק חסר לך כדי להגיע למשקל היעד שלך.
בהצלחה!
מישהו לרזות איתו

תכנית מעצבי משקל

איך תרגישי בעוד 28 ימים עם בטן שטוחה, ישבן מעוצב, מותניים צרות יותר וגוף רזה ובריא?