סיבים תזונתיים

mm
נכתב על ידי דוד מור

לא פעם אמרו לנו עד כמה שהסיבים התזונתיים יעילים, נחוצים וחיוניים למערכת העיכול שלנו ובכלל לחיי היום יום שלנו. אך מדוע, כיצד הסיבים באמת מתפקדים בגוף שלנו ואיך הם משפיעים עלינו? סיבים תזונתיים הם רב-סוכרים (לא עמילניים.. אז אל דאגה!) ומתחלקים לסיבים מסיסים במים ובלתי מסיסים במים. מערכת העיכול שלנו לא מצליחה לעכל את הסיבים, למעט במעי הגס בו סיבים (חוץ מהליגן ותאית) מתפרקים במידה מעטה.

את הסיבים נמצא במזונות מהצומח, כך שאם חשבנו שפסטה, אורז, קמח לבן, גבינות ושאר בורקסים עתירים בסיבים שיסייעו למערכת העיכול.. הוליכו אותנו שולל! פירות וירקות, גרעינים ואגוזים, חיטה מלאה ושיבולת שועל וקטניות כגון חומוס ועדשים הם מלאי סיבים תזונתיים ומומלצים ביותר לצריכה על בסיס יום יומי, אך ורק אם אנחנו מעוניינים:

– לשפר את תפקוד מערכת העיכול

– לשחרר עצירויות

– לסייע לגוף לספוח כולסטרול מסוג LDL, סוכר וחלקיקי שומן

– לסייע במניעת סרטן המעי הגס

– לחוש שבעים לאורך זמן

וכמובן.. לרזות! מצאנו פתרון מושלם להרזיה ללא דיאטה – סיבים תזונתיים. כאשר אנו אוכלים מזונות עשירים בסיבים, התפקוד שלהם במערכת העיכול עובד בצורה כזו שפשוט לא נרגיש רעבים כח שעה ונרגיש את תחושת השובע לאורך זמן רב יותר.

איך זה עובד אתם שואלים? במעי, הסיבים מתנפחים משום שהם סופחים נוזלים, נפחם גדל ואוטומטית מופרש הורמון במעי אשר מודיע למוח להעביר לנו תחושת שובע. נדהמים? זה לא הכל. עצם פירוקם או יציאתם האיטית של הסיבים מהגוף, מסייעת גם במניעת מחלות נוספות כגון סוכרת, יתר לחץ דם וכדומה. סיבים גורמים לפינוי איטי יותר של מזון מהקיבה למעי ובכך סוכר נספג בצורה איטית יותר מהמעי הדק אל הגוף.

סיביםכוכבי הסיבים התזונתיים:

– סובין

– פרג

– בורגול

– פירות וירקות

– קטניות

– שקדים ואגוזים

– חיטה מלאה

– שיבולת שועל

כוכבי ה'בלי סיבים תזונתיים בכלל ..' – המבורגר, קמח לבן, בורקסים, אורז לבן וכדומה.

עלינו להשתדל לשלב בתפריט התזונה היומית שלנו כ 30-40 גרם סיבים תזונתיים. לשים לב שלא להגזים עם כמות הסיבים, משום שהתופעות שנראה הם גזים והפחתה בספיגת ויטמינים ומינרלים מסוימים, שכן הסיבים סופחים אליהם חלקיקי שומן אשר מסייעים בספיגתם. במידה ורמת הסוכר גבוהה.. סיבים תזונתיים מומלצים ביותר!

מי רוצה קוואקר?

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.