עגבניות או לא להיות!

mm
נכתב על ידי דוד מור

עגבניות או לא להיות!

נדמה שלא משנה לאיזה כיוון נסתכל, העבנייה לוקחת חלק גדול מהתפריט היומי שלנו. אנחנו מכניסים אותן לסלט שלנו, סוחטים אותן למיץ, מאדים אותן, מטגנים אותן, אופים אותן וגם אוכלים אותן כמו שהן. אנחנו אפילו מוסיפים אותן לאלכוהול שלנו. אם נסתכל על כל אחת מהארוחות שלנו, נגלה שברובן יש עגבנייה בצורה כזו או אחרת.

אז מה היא בדיוק עגבנייה? מנקודת מבט בוטנית, העגבנייה היא פרי, שכן היא מכילה גרעינים ומתפתחת משחלה. מצד שני, מנקודת מבט קולינארית, העגבנייה נחשבת לירק, שכן היא בד"כ אינה נוטה יותר מדי למתיקות. קייימים כ-10,000 זנים שונים של עגבניות, ולמרות רוב הזנים הם אדומים, קיימות גם עגבניות בצבעים שונים, כמו צהוב, ירוק, כתום, ורוד, סגול ואפילו לבן. כמו כן, גם צורת העגבנייה, בדרך ככל עגולה, משתנה, ולפעמים הצורה היא מוארכת, אגסית, ואפילו לעיתים דומה לצורה של תמר.

אז דיברנו קצת על העגבנייה, והבנו שהיא מרכיבה חלק מכובד בצלחת שלנו, כך שאין ספק שאנחנו מרוויחים מהעגבנייה ברמה הקולינארית, אבל אני רוצה שנבין מה אנחנו מרוויחים ברמה התזונתית.

תועלות תזונתיות

1. מלחמה בסרטן – מחקרים מראים שאכילת עגבניות מפחיתה את הסיכוי לחלות בסוגים מסוימים של סרטן, במיוחד בסרטן הריאות, הקיבה ובלוטת התריס. אחת הסיבות לכך היא כמות גדולה של ליקופן. ליקופן הוא פיגמנט ממשפחת הקרוטנואידים והוא מקנה לעגבנייה את צבעה האדום. ידוע היום שהקרוטנואידים מסייעים להפחתת הסיכון למחלות לב, עיוורון, ושבץ, והם אף יכולים לעזור ולהאט את קצב ההזדקנות, לשפר את תפקוד הריאות ולהפחית סיבוכים הקשורים למחלת הסוכרת.

2. מניעת נזק ל-DNAבעגבניות קיים ריכוז גדול של אנטיאוקסידנטים חשובים, כמו ויטמין C וויטמין A, אשר עוזרים לגוף להדוף נזק לDNA הנגרם מרדיקלים חופשיים.

3. הפחתת הסיכון לחלות במחלות לב – בעגבניות יש ריכוז גדול של נוטריינטים, כגון ויטמין B6, חומצה פולית וניאצין, הקשורים באופן ישיר להורדת הסיכון לחלות במחלות לב. מחקרים מראים שאכילה של 7-10 מנות של עגבניות בשבוע מפחיתה את הסיכוי לחלות במחלת לב ב-29%, לעומת אכילה של פחות ממנה וחצי של עגבנייה בשבוע.

4. הגנה מפני טרומבוזה – טרומבוזה, ובשמה היותר עממי, פקקת, היא מחלה הגורמת להיווצרות קרישי דם בורידים. המצב השכיח ביותר של היווצרות קרישי דם הוא ברגליים. מחלה זו יכולה לקרות במספר רב של מצבים, ביניהם שכיבה ממושכת, לאחר שבר בעצמות האגן, עודף משקל, מצבי תנועתיות ממשוכת, כגון טיסה ארוכה, בעיה גנטית, שינויים הורמונאליים – כמו הריון או נטילת גלולות ועוד. מחקרים מראים שצריכת 0.3 ליטר של מיץ עגבניות ביום יכולה להקטין באופן משמעותי את הסיכון להצטברות טסיות דם.

5. המלחמה בדלקות –

לסיכום, העגבנייה תורמת לנו רבות. היא מוסיפה לנו המון טעם לצלחת, עוזרת להגן עלינו מסרטן ומחלות לב, ועוזרת לנו להתמודד יותר בקלות עם דלקות. אז אם העגבנייה כבר חלק מהתפריט היומי שלכם, אז אל תתנו לה לברוח, ואם לא, אז מקווה מאוד שעכשיו הבנתם למה כדאי להוסיף אותה.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.