הנה הסיבה האמיתית שבגללה עולים בחזרה במשקל אחרי דיאטה

נכתב על ידי Ifat Glasberg

הכתבה הזאת יכולה לשנות את חייך!! אחת ולתמיד אני אעשה סדר ואסביר מדוע 95% מהאנשים שעשו דיאטה (ולא משנה מאיזה סוג) וכבר הצליחו לרדת במשקל, לא ישמרו על המשקל החדש שלהם לאחר 5 שנים ויחזירו את כל הקילוגרמים בחזרה ואף יותר.

לרוב האנשים שעשו דיאטה בעבר ועלו הכול בחזרה, יש מספיק ידע על תזונה, הם יודעים מה בריא לאכול וכמה על מנת לרדת במשקל. הרי הם עשו זאת בעבר..

ועדיין הם עלו במשקל בחזרה, אז למה זה קורה?

קודם כל חשוב להבין כי אכילת יתר זאת לא הבעיה, זה הסימפטום.

ברגע שמטפלים בשורש הבעיה, רק אז אפשר להיפתר מהסימפטום שהוא ההשמנה ולא להיפך. הסיבה האמיתית שבגללה עולים החזרה במשקל אחרי דיאטה היא שרוב האנשים שעושים דיאטות בעצם מנסים לטפל בסימפטום ההשמנה, אבל אם שורש הבעיה עדיין קיים אז ההשמנה שהיא בעצם הסימפטום ימשיך לחזור והם יעלו שוב במשקל.

אתן לכם דוגמא: אדם שסובל ממיגרנות באופן קבוע ולוקח משככי כאבים,

מקל על הכאב (שהוא הסימפטום) בצורה זמנית. אבל הבעיה לא נפתרה והוא ימשיך לסבול ממיגרנות.

החדשות הטובות הן שברגע שיטפל בסיבה האמיתית שגורמת למיגרנות (בשורש הבעיה)

אז המיגרנה (שהיא הסימפטום) תעלם.

השמנה היא סימפטום שהרבה אנשים חווים אך הסיבות האמיתיות להשמנה משתנות מאדם לאדם. אנשים אוכלים מעבר למה שהם באמת צריכים לאכול מסיבות רבות, אוכל הוא הנאה וכאשר צורכים יותר מדיי ממנו זה בא לפצות על משהו אחר שחסר לנו.

אז מה הבעיה האמיתית ואיך פותרים אותה ונשארים רזים?

הבעיה היא שאוכל ממלא בנו צורך מסוים וברגע שנזהה איזה צורך האוכל ממלא בנו, נוכל להתחיל בשינוי אמיתי. יש אנשים שחווים ריקנות ומפצים על כך באוכל, מכיוון שאוכל משרה הנאה רגעית. יש כאלה שמרגישים בדידות, לא אוהבים את עצמם, עצב, כעס או כל רגש אחר שהאוכל יכול לפצות עליו כדי שנרגיש קצת יותר טוב באותם רגעים. ברגע שאנחנו פונים לאוכל על מנת למלא צורך כזה או אחר, זה הופך לדפוס של השמנה שמחזירה את כל המשקל שירד בחזרה.

עולים בחזרה במשקל

על מנת לשבש את הדפוס הזה ישנם 3 שלבים שצריך לעבור:

1. זיהוי איזה צורך האוכל ממלא בנו. כדי לזהות את הצורך כל מה שצריך לעשות זה לשים לב מה הרגשנו בכל אותם הפעמים שניה לפני ההסתערות על המקרר ללא גבולות.

2. שיבוש דפוס. איך עושים את זה?

אם אתם רגילים כשאתם מרגישים בדידות, למשל למלא את הבדידות באוכל, שנו את צורת החשיבה ואת הפעולה שאתם נוקטים באותו הרגע. עשו כל דבר אחר שאתם לא עושים בדרך כלל, גם אם הוא נשמע קצת מופרך, למה? כי בכל פעם שאתם עושים פעולה מסוימת יותר מכמה פעמים, אתם יוצרים לעצמכם דפוס אוטומטי חדש במוח. זאת יכולה להיות כל פעולה קצרה שהיא והעיקר שתסית את צומת ליבכם מנושא האוכל. למשל: שתו שתי כוסות מים, צאו לרוץ, תקראו ספר, תשירו שיר, לא משנה מה רק עשו משהו אחר ממה שאתם רגילים.

3. יצירת אלטרנטיבה שתחליף את הדפוס הישן. מכיוון שאוכל מילא את הצורך הקודם, אנחנו צריכים למצוא תחליף לאוכל. אם נשבש את הדפוס ולא ניתן לו תחליף להנאה שקיבלתם מהאוכל, אז לא תוכלו לעשות שינוי אמיתי לאורך זמן. כאשר אנחנו אוכלים, הגוף מפריש הורמונים הגורמים להנאה והתמכרות. אותם הורמונים מופרשים כאשר אנחנו עושים ספורט. לרובנו קשה להתחיל להתאמן מכיוון שלוקח בערך שלושה שבועות לגוף לעלות את הרמה של אותם הורמונים שגורמים לנו להנאה, ורק לאחר מכן אנחנו מתחילים להתמכר, ממש כמו שהתמכרנו לאוכל. אז תחליף ראשון לאוכל שאפשר לקבל ממנו הנאה הוא ספורט.

דבר שני, אם אתם סובלים למשל מבדידות נסו ליצור יותר קשרים, אם אתם סובלים מחוסר אהבה עצמית, לימדו דרכים להגדיל את האהבה העצמית שלכם. למשל ע"י מנטרות (כתבו כמה משפטים שקשורים לאהבה עצמית בלשון הווה והקריאו אותם לעצמכם בוקר וערב מספר פעמים וגם אם אתם לא מאמינים למה שכתבתם, התת מודע כבר ישכנע אתכם עם הזמן להאמין בזה, זה כמו זרע שזורעים באדמה ולוקח לו זמן עד שהוא מראה ניצנים וגדל אז סבלנות, תוך חודש תתחילו לראות בתוצאות). אם מקודם לא אהבתם את עצמכם מספיק ופניתם לאוכל בכדיי שימלא את הצורך הזה, לאחר שתעשו עבודה פנימית עם עצמכם ותאהבו את עצמכם אז לא יהיה לכם צורך יותר לפנות לאוכל.

בסופו של דבר על מנת להיות במשקל תקין צריך איזון בין הגוף לנפש. הגוף משפיע על הנפש והנפש משפיעה על הגוף. אז איך מתחילים בשינוי? מחליטים! מחליטים שמתחילים ועושים.

רוב האנשים בדרך כלל מחליטים שהם עושים שינוי כשהם חווים כאב מספיק גדול שיניע אותם לשינוי. למשל: אנשים שמרזים לפני חתונה כי רוצים שיראו אותם במיטבם, אם לא יהיו במיטבם יחוו כאב, אדם שגילו לו סכרת או מחלה מסוימת פתאום עושה שינוי כי זה גורם לכאב של מה יקרה אם לא יעשה את השינוי. אל תחכו שיקרה לכם משהו כדי לעשות שינוי, אם אתם לא מרוצים מהמקום שאתם נמצאים בו היום, תחליטו שאתם מתחילים את השינוי מהיום. אל תתפשרו על פחות ממה שמגיע לכם.

מחבר המאמר
מאמנת אישית לבריאות והרזיה. בוגרת מכללת רידמן לרפואה משלימה, בהתמחות בתזונה טבעית, ואירידולוגית מוסמכת מטעם קמפוס ברושים לרפואה משלימה באוניברסיטת תל אביב.