השפעות התזונה על התאחות השריר בפעילות גופנית

mm
נכתב על ידי דוד מור

השפעות התזונה על התאחות השריר בפעילות גופנית

מאמץ גופני, הוא בדיוק ככתוב- מאמץ.  הרס ושחיקת הגוף, זה דבר שלצערי הינו בלתי נמנע. זהו חלק בלתי נפרד מבניית שריר חזק יותר ובעל סיבולת גדולה יותר. אבל אין מה לדאוג , הגוף יודע טוב מאד איך לשקם את עצמו מיד לאחר אותו מאמץ, ובעיקר בשנת הלילה העמוקה. סוד ההצלחה בכל תוכנית אימונים הינו איזון בין האימון למנוחה.

פעילות גופנית מעמיסה על הרקמות והמערכות בגוף. כתוצאה מכך, נוצרים:

– נזקים וקרעים (מיקרוסקופיים) בסיבי השריר הגידים והרצועות ברמה המיקרוסקופית.
– הלחצים האדירים שנוצרים בתוך השריר פוצעים והורסים את נימי הדם.
– הזעזועים הנספגים על ידי העצמות בזמן ריצה גורמים לשברים מקרוסקופיים בעצמות כף הרגל והשוק.
– הלב פועם בחוזקה וגורם לנזקים בסיבי שריר הלב וכלי הדם המספקים חמצן לשריר הלב.
– מאגרי האנרגיה, בעיקר גליקוגן, מתרוקנים ופוגעים בתפקוד מערכות הגוף, בעיקר מערכת העצבים.

רק אל תתבלבלו אני ממש לא מנסה להוריד לכם את החשק לצאת לריצה.

תהליך השיקום לאחר פעילות גופנית

מאמנים מקצועיים קוראים לתהליך השיקום  "תהליך פיצוי" (compensation) מסיבה מאד פשוטה,  הגוף מגיב לעומס שהפעלנו עליו בזמן האימון ומתחיל בתיקונים. לאחר מכן מגיע שלב של פיצוי יתר- super compensation. זוהי תגובת הגוף והיכולת שלו לעמוד בעומסים גדלים מפעם לפעם על ידי עיבוי סיבי השריר, יצירת נימי דם חדשים, יכולת אגירת גליקוגן משופרת ועיבוי שריר הלב שמטרתו היא התרחבות החדרים בלב והגדלת תפוקתו. פיצוי היתר מתממש אך ורק במנוחה בין האימונים בהתאם לתזונה נכונה ומסודרת.

בקצרה, תהליך שיפור הכושר הגופני דורש: גירוי (פעילות פיזית) – התאוששות (מנוחה) – ופיצוי יתר (שיפור בכושר הגופני).

בעיקר אם אתה ספורטאי, וגם אם לא בדיוק אבל אתה מנסה להיות, יש דברים שכדאי לך לדעת על ספורט. לא הכל ורוד ובריא. כל אדם צריך לזכור שכשמדובר בספורט צריך להקשיב לגוף, לאכול נכון, לנוח ולדעת איך לא להזיק לעצמו עם כל העומס.

כן – אימון יתר יכול להיות מזיק פי כמה וכמה מסינדרום איש הבטטה שמול הטלויזיה. כפי שציינתי לפני כן יש כמה מרכיבים עיקריים לפעילות גופנית נכונה, ביניהם: תזונה, מנוחה וידע מקדים.

פעילות אנארובית אינטנסיבית גורמת למיקרוטראומה בשריר ויוצרת אינספור מיני-קרעים לאורכו. לאחר הפעילות, השריר בונה את עצמו חזרה, תוך שהוא מגדיל את מסתו ובכך מגדיל את יכולתו להבא.

התוצאה השלילית של ספורט שהיא, אגב, בלתי נמנעת לחלוטין נקראת D.O.M.S שזה “Delayed onset muscle soreness או בשפתנו, הופעת כאבי שרירים מושהית. והפעם בעברית- התחושה הזאת שתפוס לנו וזה בכלל לא כיף- מכירים? אז כל זה נובע מקרעים מיקרוסקופיים בסיביי השריר. יש המון חומרים שעלינו לתת לגוף על מנת לספק לו את היכולת "לתקן את עצמו". בין החשובים נמצאים הויטמינים C (שכידוע מחזק את המערכת החיסונית ותומך בשיקום) וויטמין E (שהוא נוגד חימצון חזק מאד דבר המסייע לפעולות מערכת הדם שלנו).

ג\'וס פלאס

אנשים העוסקים בספורט צריכים לאכול מנה יומית של בין 5-13 סוגים של פירות וירקות בהתאם לאינטנסיביות בה הם מתאמנים. אומנם כמות אותם הויטמינים C וE ב Juice Plus נמוכה מאשר בויטמינים מבודדים אך הם מראים תוצאות הרבה יותר טובות בהתאחות שריר לאחר הפעילות הגופנית. שימו לב למחקר הבא שנערך באוניברסיטה הרפואית של גראץ באוסטריה בנושא רפואה ומדע בספורט  ב-2007.

האוניברסיטה בחרה מספר שוטרים מה"קוברה" האוסטרית (לידיעתכם זוהי יחידה משטרתית נגד טרור) ובדקה את הנזק החמצוני והפגיעה בשריר במאמץ גופני עם ובלי מוצרי Juice Plus  וראו כי המועמדים שנטלו קפסולות אמיתיות לא חוו התדרדרות במצב החמצוני והפגיעה בשריר עם התגברות המאמץ הגופני לעומת מועמדים שנטלו קפסולות פלסיבו.

לקריאה של המחקר במלואו תלחצו על התמונה

שיפור סממנים כגון: מערכת החיסון, עקת החמצון ומחלות בקרב גברים מתאמנים
שיפור סממנים כגון: מערכת החיסון, עקת החמצון ומחלות בקרב גברים מתאמנים "ג'ורנל התזונה" - 2007

כמובן שמעבר למדע יש אלפי המלצות של ספורטאים מכל העולם המעודדים שילוב של Juice Plus עם תזונה נכונה והאימונים שלהם.

אני מעודד אתכם להצטרף לאלפי לקוחות – ספורטאים יותר, וספורטאים פחות שמשלבים את המוצר המדהים הזה בתזונה שלהם, מגנים על גופם ומשפרים הישיגים!

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.