שינוי גישת הבטטה ושילוב תזונה נכונה ופעילות גופנית לילדים

mm
נכתב על ידי דוד מור

פעילות גופנית לילדים ותזונה נכונה

גישת הבטטה, מהי וכיצד היא משפיעה על הילדים בבית הספר, בבית ובפעילות גופנית וחברתית. גישת הבטטה היא גישה שהתפתחה בשנים האחרונות, עם עלייתם של הסמארטפונים והגאדג'טים החדישים לשלטון. כיום, ילדים 'משקיעים' יותר זמן בטיפוח החבר הוירטואלי, ישיבה מול הטלויזיה, הורדת אפליקציות חדשות ופיתוח שרירי האצבע מול המחשב. כאשר אנחנו יודעים שילדים המשלבים פעילות גופנית בחיי היום יום שלהם הם ילדים בריאים, רגועים ומרוכזים יותר בבית הספר ובבית.

כאשר מדברים על אורח חיים בריא, אי אפשר להפריד בין שני הפרמטרים המרכזיים – פעילות גופנית לילדים ושמירה על תזונה נכונה. השניים חופפים משום שהם משפיעים ישירות אחד על השני. לדוגמה, ילד אשר מתאמן בצורה עקבית, אך אינו שומר על תזונה נכונה (מרבה בשתיית משקאות ממותקים, אכילת מזונות מעובדים וכו') לא ירגיש שהוא מתפתח ולפעמים אפילו יפסיק עם הפעילות הגופנית בגלל מחסור באנרגיה שמקורה במזון כגון פירות וירקות (המכילים ויטמינים ומינרלים החיוניים להתפתחות הילד).

שילוב בין תזונה נכונה וספורט הינה הכרחית. פעילות גופנית לילדים:

– תעזור לחיזוק השרירים של הילד – כאשר השרירים מתחזקים כך גם היכולות הקוגניטיביות והכושר הגופני של הילד.

– תסייע ליציבה וגמישות – שרירי היציבה יתחזקו והדבר יעזור למנוע בעיות גב, ברכיים וכו'. ילדים שאינם עוסקים בפעילות גופנית מוצאים עצמם נוקשים וחסרי יכולת לנוע בחופשיות.

להפחית במשקל ולשמור על משקל תקין – כיום אפשר למצוא בכל מקום ילדים בעלי עודף משקל. על מנת למנוע מצב של עודף משקל, יש לשלב פעילות גופנית לילדים בחיי היום יום. הפעילות הגופנית תסייע גם לשמור עם משקל תקין ובריא.

– לתפקוד יעיל של הלב וכלי הדם – זכרו כי הלב הוא שריר לכל דבר. ככל שנאמן אותו, כך הוא יתחזק ויפעל בצורה טובה ויעילה יותר.

– תשפר את הביטחון העצמי והכישורים החברתיים – ילדים שעוסקים בכושר גופני, יפתחו ביטחון עצמי טוב יותר ויהיו בעלי כישורים חברתיים מפותחים יותר.

– תשפר את מצב הרוח – ילדים שעוסקים בפעילות גופנים לרוב במצב רוח מרומם ואקטיבי. זאת משום שהמוח מפריש אנדורפין כאשר הגוף בפעילות, והדבר גורם להרגשה מרוממת.

כעת, עם כל היתרונות של הפעילות הספורטיבית לילדים, משום מה אנחנו פוגשים יותר ויותר ילדים אשר מזניחים את מצבם הבריאותי גם בפן הספורטיבי וגפ בפן התזונתי.

שמירה על תזונה נכונה לילדים היא נושא מדובר מאד בשנים האחרונות אצל רופאים ומומחים רבים בתחום הרפואה והתזונה לילדים. שמירה על אורח חיים בריא שמקורה מאכילה נכונה ומודעת, תהווה אבן יסוד להתפתחות הילד בעתיד. כיום, משרדי הבריאות ברחבי העולם ממליצים שילדים יצרכו 5 מנות של פירות וירקות ביום, בצבעים שונים. זאת על מנת לשמור על אורח חיים בריא וחיוני יותר.

שמירה על תזונה נכונה:

– תספק לילד אנרגיה שמקורה ממזון טבעי – אכילת פירות וירקות תספק לילד את הויטמינים והמינרלים שהגוף שלו זקוק.

תשפר את הריכוז של הילד – כאשר הילד ניזון מאוכל מתועש ומעובד המלא בשומנים וסוכרים, הוא יתקשה לשמור על ריכוז בבית הספר ובבית ואף יפתח היפראקטיביות בגלל התנודות החדות של הסוכר בדם.

למנוע מצב של עודף משקל – כ-25% מהילדים בישראל הם בעלי עודף משקל. אכילה מודעת ושמירה על תזונה נכונה תסייע רבות למלחמה נגד השמנת היתר בקרב ילדים.

הרגלי אכילה – ההרגלים מלווים אותנו בחיי היום יום, לכן ילדים שהרגלי האכילה שלהם מוטעים (אכילה מרובה של סוכרים וחטיפים) תשפיע בצורה שלילית על התפתחות הילד. לעומת זאת, תזונה נכונה תעזור לילד לפתח הרגלי אכילה נכונים אשר ילוו אותו כל חייו ויעזרו לו בשמירה על אורח חיים בריא.

כיצד נעזור לילדים לשמור על אורח חיים בריא

דוגמה אישית

ילדים נוטים לחקות את מעשיהם של המבוגרים, לכן שמירה על תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית בקרב המשפחה תגרום לילד להיות פעיל ומודע יותר.

כמשפחה, ניתן לפנות זמן כל יום בשבוע לפעילות שונה. מהכנת אוכל משותפת כאשר הנושא המדובר הינו שילוב של ירקות ומזון טבעי לארוחה ועד שעת פעילות גופנית הכוללת רכיבה על אופניים, הליכה, משחקי כדור וכו'.

הסבר החשיבות באורח חיים בריא

ילדים סופגים את המידע מכל מקור שרק אפשר לספוג ממנו, לכן סביבה התומכת בשמירה על תזונה נכונה וכושר גופני תסייע לילד להבין את החשיבות בשמירה על אורח חיים בריא. ישנם דרכים רבות לשלב את הילד בסביבה בריאה כגון חוגים לבישול, חוגי ספורט והרצאות בבתי הספר על החשיבות של אכילה נכונה ופעילות גופנית לילדים.

Juice Plus מסייעת בשמירה על בריאות הילדים

ב-14 שנים האחרונות, Juice Plus תומכת בשמירה על בריאותם של הילדים בעזרת תצפית הבריאות לילדים. ג'וס פלאס הינה תמצית מ-17 סוגים שונים של פירות וירקות, אשר מסייעת לילדים ולמבוגרים לצרוך את אותם 5 המנות של פהירות והירקות ביום, בצבעים שונים.

כיום, יותר מ-750,000 משפחות כבר השתתפו בתצפית והמספרים רק הולכים וגדלים. כאשר קידום תזונה מודעת על הפרק, ג'וס פלאס עושה את עבודתה בנאמנות. ההורים של הילדים שהשתתפו בתצפית דיווחו על כך שהילדים:

  • משתתפים יותר בפעילויות ספורטיביות, אנרגטיים יותר ועם מצב רוח מרומם
  • אוכלים יותר פירות וירקות (ההסבר הינו פשוט ביותר – כאשר הגוף מתרגל לשלל הערכים התזונתיים החיוניים שנמצאים בג'וס פלאס, הוא רוצה לקבל יותר ויותר מהם (על פני אוכל מתועש ללא ערכים תזונתיים)
  • ביקרו פחות אצל הרופא – Juice Plus הינו התוסף הנחקר והנבדק ביותר בעולם. אחד מהמחקים מראים על השפעותיה החיוביות של ג'וס פלאס על המערכת החיסונית אצל ילדים ומבוגרים
  • מודעות לבריאות עולה ובו זמנית צריכת המאכלים הלא מזינים פוחתת
  • שתיית מים מרובה

למידע נוסף על מחקר בריאות הילדים של ג'וס פלאס –  אתר החברה של מחקר בריאות הילדים.

אמה בקלי - מחקר בריאות ילדים

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.