טוחנים אותך? סודות הקפה – בריא ומזין או מזיק ומשמין..

mm
נכתב על ידי דוד מור
קפה, אממ הריח הנפלא של הקפה דבר ראשון בבוקר. כבר דיי קשה להתחיל את היום בלי כוס קפה, חלק אוהבים נס, חלק נמס, וחלק.. הקפה השחור החזק ביותר שרק אפשר למצוא בשוק. כנראה שזאת הסיבה שהקפה הוא אחד המזונות הנפוצים ביותר בעולם, ומהמשקאות הנצרכים בעולם. אז, אם כל כך הרבה שותים וצורכים אותו, כנראה שהוא בריא, לא?

זה בדיוק הנושא היום – האם הקפה מועיל לבריאות ולמשקל, או שמא הוא דווקא מפריע ואף עלול לגרום לבעיות בריאותיות ארוכות טווח?

נתחיל.

מה זה קפאין?

קפאין הוא ממריץ טבעי אותו מוצאים לרוב בתה [יש כמה סוגי תה נטולי קפאין, כגון רויבוס], קפה וצמחי קקאו למיניהם. שלא תרגישו רע.. כ 80% מאוכלוסיית העולם צורכת מוצרים, בין אם בשתייה או במזון, המכילים קפאין. אבל מה קורה כשהקפאין עובר תהליך תעשייתי ומקבל המון חומרי ריסוס והדברה – כנראה שהטיבעיות שלו קצת נפגעת.
אחרי שתיית הקפה, הקפאין נספג מהר ממערכת העיכול למחזור הדם ומשם הוא ממשיך לכיוור הכבד, שם הוא עובר פירוק לגורמים שמשפיעים על תפקודים שונים של איברים בגוף. בהמשך לכך, האיבר הראשון שיושפע הוא המוח שלנו. אחד המוליכיך העצביים (נוירוטרנסמיטר) שגורמים למוח להשרות תחושת רוגע, שלווה ועייפות נקרא אדנוסין, והקפאין פשוט חוסם את הפעילות שלו.
בדרך כלל, האדנוסין 'נערם' עם התקדמות היום ולאט לאט אנחנו נעשים עייפים יותר. הקפאין, בו זמנית, מעלה את האדרנלין בדם, משפיע על הדופאמין המופרש במוח ומעלה לחץ דם, מה שגורם לנו להרגשת פוקוס, ערנות ודריכות.

חשוב לדעת

מרגע שתיית הקפה (כמובן תלוי האם לצד האוכל או על קיבה ריקה), הקפאין יגיע למחזור הדם כעבור כ 20 דקות, וההשפעה המירבית שלו תהיה לאחר כשעה מרגע שתיית כוס הקפה. משם הוא יישאר במערכות שונות בגוף בין 3-7 שעות (עד שההשפעה תפוג במלואה).
ממחקרים שונים העלו את המסקנה כי צריכת קפאין בצורה מתונה במהלך היום אינה מזיקה למרבית האוכלוסיה. רק לשם השוואה, באספרסו אחד נמצא כ 40 מיליגרם קפאין, ובתה, בהתאם לסוג, בין 5-8 מיליגרם. גם במשקאות ממותקים ומשקאות אנרגיה נמצא כ 3-4 מיליגרם קפאין (הנתונים האלה נכונים לכמות של 30 מיליליטר משקה).

אז זה אומר שאפשר לשתות 10 כוסות אספרסו ביום? לא מומלץ..

הסיבה הראשונה היא שקפה, לרוב, בא לצד נשנוש/סוכר. דיברנו רבות על השפעות הסוכר על מערכת החיסון וכמובן על היכולת (או אי היכולת) של הגוף לשרוף שומן בתזונה מרובת סוכר. נוסף על כך, דמיינו רגע את הגוף שלכם, שמתעייף בצורה טבעית לחלוטין. הגוף מתעייף ולבסוף הוא מגיע למצב בו הוא מאותת לנו לישון. אנחנו שותים קפה.. והופ הנה הערנות מגיעה בצורה מלאכותית (מאחר ואפשר לקרוא לקפה "מזיק" שהכבד מנסה להוציא מהמערכת כמה שיותר מהר, וחלק מתחושת הערנות מגיעה בגלל העבודה המרובה שהכבד עושה בשביל להוציא את הקפאין החוצה). ומה קורה לאחר מכן? העייפות חוזרת, ואנחנו חלילה שותים עוד כוס קפה. ככה אנחנו מגיעים למצב שאין כלל מנוחה לכבד ולמערכת העיכול שלנו.
ואם זה לא מספיק..
יש לך קושי בספיגה? קפה בטוח לא יועיל. אם יש לך מחסור בויטמינים ומינרלים, כנ"ל, אולי כדאי להפסיק עם הקפה. הסיבה המרכזית היא ההשפעה של הקפה על ספיגת הברזל במערכת העיכול ועל היכולת של הכליות לשמור על הסידן והמגנזיום (שמעת פעם על בריחת סידן.. אז הקפאין בטוח לא עוזר לכך). גם אם התזונה שלך עתירה בויטמינים ומינרלים המגיעים ממזונות או מתוספים, ספיגתם תפגע בשל צריכה מרובה של קפה.

שמעת פעם על המלים Fight or Flight?

אז מסתבר שיש הורמונים שהמטרה שלהם היא להגן עלינו ברגעי לחץ ומצוקה (כדוגמת הקורטיזול). אלה הורמונים שגורמים לעליית קצב הלב, לחץ הדם ורמות הלחץ בגוף ומשפיעים בצורה דרסטית על היכולת של הגוף לרדת במשקל, או ליתר דיוק, להוריד את אחוזי השומן. הקורטיזול הוא המוכר מבין אותם הורמוני לחץ, והוא לא ממש ידידותי, מאחר והוא אומר לגוף לשמר את השומן כמה שיותר חזק, ופשוט לא לשחרר אותו, שוב, מהדאגה שהגוף נמצא במצב מצוקה.

שתייה מרובה של קפה יכולה להשפיע ולהגביר את הפרשת הורמוני הלחץ בגוף.

רוצה לחתוך בכמות הקפאין, אך עדיין לקבל את תחושת הערנות – תה ירוק יכול להיות אלטרנטיבה מעולה לקפה.
המסקנה היא שרוב המזונות, במידה, יכולים להועיל. וכן, גם במקרה שלנו, הקפה בכלל והקפאין בפרט יכולים להועיל לחילוף החומרים, לזכרון ולבריאות הלב. אך שוב, עם הדגשה על כמות הקפאין הנצרך, והאיכות שלו.
לרוויה 🙂
מישהו לרזות איתו

תכנית מעצבי משקל

תכנית שתחטב ותעצב לך את אזור הבטן, המתניים והישבן בתוך 28 ימים!

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.
מציג 2 תגובות
 • אילה

  הי דוד.תוכל לכתוב יותר על התה הירוק? האם מדובר בעשבים?(נענע,לואיזה,שבא וכו'??).כמו כן,איזה תה הוא אמיתי בהרכביו ומומלץ..לצרכן הממוצע?אני רואה וקונה תה ירוק של החברות הרגילות שמייצרות את התיונים ומעניין לדעת אם כן, אלו איכותיים ומועילים,בעיקר כדי לצמצם את כמות הקפאין. תודה ולבריאות,איילה

  • mm
   דוד מור

   היי אילה 🙂
   תודה על השאלה!

   אוקיי, אתחיל מהשאלה האחרונה ונתקדם – כדי לצמצם את כמות הקפאין, תמיד מומלץ לקנות דווקא תה ירוק ולא תה שחור. אם את מעדיפה תה ללא קפאין כלל, אז ההמלצה היא תה "רויבוש" שנקרא גם תה 'אדום', ובו אין כלל קפאין מאחר והוא חליטה.

   ההבדל בין תיונים ובין עלים תה – אני אישית ממליץ לקנות את עלי התה בתפזורת, מאחר ואלה קרובים יותר לצורתם האמתית בטבע. לעומתם, פירורי התה מכילים פחות מהרכיבים שאנחנו מצפים לקבל מהתה בגלל תהליך ארוך יותר שהם עוברים, וכן איכותם נמוכה יותר. את יכולה פשוט לקנות קנקן לחליטות, ולחלוט את התה בין 3-5 דקות. אפשר להשאיר את תפזורת הזה זמן רב יותר, אם את רוצה לקבל טעם מריר יותר.

   שוב, שימי לב אם את קונה תה ירוק, או חליטת תה. בתה הירוק תמצאי קפאין, בכמות של כ 1/3-1/5 מכוס קפה, ובחליטות לא יהיה קפאין כלל.