הפרעות קשב וריכוז – יש חלופה טבעית לריטלין

נכתב על ידי Efrat Cohen

החופש הגדול הגיע אל סופו ועבור ילדים רבים, תלווה תחילת שנת הלימודים בנטילת תרופת ה"ריטלין" שתסייע להם להתרכז בכיתה. האם זהו הפתרון היחיד למיקוד הקשב ולהרגעה בקרב ילדים?

אתחיל בסיפור מקרה מהקליניקה הפרטית שלי: ילדה מתוקה בת 10 הגיעה עם אבחון של ADHD  (היפראקטיביות עם הפרעת קשב וריכוז), ומרשם לריטלין. אמא שלה ביקשה לטפל בה בצורה טבעית כדי להימנע מריטלין. לאחר תשאול והסתכלות בגלגל העין, התאמתי לילדה תפריט עם מזונות מזיני מח ובלי מזונות מבלבלי מח… (פרטים בהמשך…). בנוסף, היא קיבלה הנחיה ליטול אומגה 3 כחלק בלתי נפרד מהטיפול.

השינוי היה הדרגתי ולאחר כשלושה חודשים המורים כבר החמיאו על השינוי המבורך שחל באגם וההורים הרגישו שילדתם רגועה ומפוקסת יותר. גזירת הריטלין נמנעה!

הנה מעט מן העובדות שכדאי שתכירו אודות תרופת ה"ריטלין":

1. מספר המרשמים לריטלין עלה פי 180 (!!) בעשור האחרון – בשורות טובות לחברות התרופות.

2. רשימת תופעות הלוואי של הריטלין מדאיגה ביותר וכוללת: פחדים מדומים, תנועות בלתי נשלטות, נטיה לאובדנות, כהות חושים, בלבול, התנהגות רובוטית דמוית זומבי, אובדן הספונטניות ותגובה טבעית, שלשולים או עצירות כרונית, כאבי בטן, פגיעה בתפקודי כבד, פגיעה בהפרשת הורמוני גדילה, פגיעה בבלוטת יותרת המח, סחרחורות, התנהגות אובססיבית ועוד…

3. שכיחות גוברת של התקפי לב, שבץ ויתר לחץ דם וכן 25 מקרי מוות שהתרחשו בקרב ילדים שנטלו ריטלין הניעו את מנהל התרופות האמריקאי (FDA) לפרסם הזהרה חמורה בנוגע למשפחת התרופות המשמשות לטיפול בהפרעות קשב.

4. הריטלין גורם לעלייה ברמת הדופאמין הגורם לתחושת ה"היי" ובדומה לקוקאין, עלול לגרום להתמכרות קשה.

5. מאות מיליוני דולרים מוקדשים לפיתוח ולשיווק של תרופות מסוג הריטלין אך סכומים זעומים בלבד מוקדשים למחקר אודות טיפולים חלופיים טבעיים, האין זה מוזר?

שינוי תזונתי עשוי לשפר פלאים את יכולת הריכוז והקשב בקרב ילדיםחלופה טבעית לריטלין

הטיפול התזונתי בהפרעות קשב וריכוז כולל 4 עקרונות עיקריים:

1. תפריט ללא סוכרים פשוטים, בעל אינדקס גליקמי נמוך – סוכר ומוצריו, חטיפים, ממתקים, עוגות, עוגיות, פחמימות ריקות כמו לחם לבן, אורז לבן וכדומה מגרים את מערכת העצבים ומומלץ להימנע מהם לחלוטין.

2. נטילת חומצות שומן חיוניות ובעיקר אומגה 3 – זהו אחד התוספים החשובים ביותר בטיפול בילדים עם הפרעות קשב וריכוז  בשל יכולתה להגביר את כמות הדופאמין במוח ולהקנות לקרומי התאים גמישות המאפשרת העברת מסרים עצביים ותקשורת טובה ביניהם.

בהקשר זה, חשוב לציין כי יש ליטול תוסף איכותי של אומגה 3 שנשמר בקירור ולא על המדף בחנות – זוהי חומצת שומן מאד רגישה לחום ולחמצן וחשיפתה לחום הופכת אותה לרעילה במקום יעילה.

3. תוספת ויטמינים ומינרלים ובעיקר מגנזיום, אבץ וברזל- מחקרים מראים כי נמצא שיפור מדהים בביצועים המנטליים של ילדים שאובחנו כבעלי הפרעות קשב וריכוז שנטלו תוספים אלו לאומת כאלה שלא נטלו אותם – כמובן שיש לוודא שלילד אכן יש מחסור בהם.

4. שלילת אלרגיה למזונות ותפריט נטול תוספים מלאכותיים – אחד המחקרים שבוצעו בנושא זה הראו כי הסבירות של ילדים עם ADHD לסבול מאלרגיות למזון גבוהה פי 7 בהשוואה לילדים אחרים. ברשימת המזונות האלרגנים החשודים כגורמים להפרעות קשב וריכוז ניתן למצוא חיטה, מוצרי חלב, תירס, שמרים, סויה, מונו סודיות גלוטמט, פירות הדר, בוטנים, ביצים, שוקולד. אם ילדכם סובל מתסמינים אלרגיים ואובחן כסובל מ-ADHD, סביר להניח שאלרגיה הינה הגורם העיקרי לבעיות ההתנהגות והקשב שלו.

לסיכום ניתן לומר כי אם עולה חשד להפרעות קשב וריכוז אצל ילדכם, הקדימו לטפל בו בדרך טבעית ובטוחה והימנעו מתרופות כימיות שנותנות שקט זמני אך לא מטפלות בשורש הבעיה.

שנת לימודים, מוצלחת, פורה ורגועה לכולכם.

מחבר המאמר
נטורופתית ואירידולוגית, בעלת מרכז "תרפא" לריפוי טבעי, מרצה במכללת רידמן, מנחה סדנאות לבישול ואפיה בריאים, מנחה סדנאות לניקוי גוף, מתמחה בטיפול במחלות כרוניות וסרטן.