ריצה נכונה – כיצד לרוץ נכון

נכתב על ידי Sharon Yogev

רצים רבים, הן ותיקים והן חדשים שואלים אותי פעמים רבות: " אני רץ נכון?", "תלמדי אותי לרוץ נכון"?

החשש שמא איננו רצים נכון מלווים רצים רבים ומטרת כתבה זו היא בעיקר להרגיע, לעשות סדר, וכמו כן להבין שקשה לשנות סגנון ריצה וצריכה להיות לכך סיבה טובה.

אז האם יש בכלל דבר כזה שנקרא: ריצה נכונה?

ובכן….ראשית צריך להבין שכדי לשנות תנועה שחוזרת על עצמה בגוף: הליכה לא נכונה, קליעה לסל לא נכונה, צעד וחצי לא תקני, וכל תנועה שהורגלנו בה יש לחזור על התנועה הנכונה עשרות אלפי פעמים כדי לתקן…

אם אנחנו רצים "לא נכון" נצטרך להשקיע בכך מאות שעות של "תיקונים". האם זה אפשרי בכלל?, האם זה הכרחי?

אתן פה דגשים לריצה נכונה אבל בעיקר אדגיש: אם אתם רצים כמו שאתם רצים, בסגנונכם האישי, וגופכם איננו כואב, איננו מתעוות, סוליות הנעליים שלכם נשחקות בצורה מאוזנת, אל תשנו! אל תשנו את סגנון הריצה שלכם כי מישהו העיר לכם או כי קראתם איפשהו שצריך לנחות כך ולא אחרת. כאן מתחילות הפציעות שאנחנו כ"כ רוצים להימנע מהן.

אלה העקרונות הבסיסיים: כיצד לרוץ נכון: הגוף זקוף, בטן חזקה ואחוזה עד כמה שניתן, הכתפיים אינן מוחזקות (לא שמוטות ולא אחוזות, ניטראליות), הידיים דוחפות, משתתפות בפעילות בצורה אקטיבית  כשהמרפקים בצורה מינורית רוצים להגיע קצת לכיוון עמוד שדרה (ממש קצת, לא להגזים). הנחיתה המומלצת היא על מרכז הסוליה  mid foot.

אלה הדגשים העיקריים לריצה נכונה. מגוון השיטות לריצה ו"הלהיטים החדשים" בעולם הריצה עשוי לפעמים לבלבל. לכל אחד שיש לו שיטה יש רציונל משכנע מאוד למה כדאי לרוץ לפי שיטתו.

אם החלטתם לבדוק סגנון ריצה חדש לכו אל המומחים, אל תקראו משהו ו"רוצו לנסות" אותו. ריצה אי אפשר ללמד בהתכתבות לא כל שכן סגנון ריצה. אם הגוף שלכם מגיב בכאבים זה סימן שהוא אומר לכם בצורה מפורשת שאיננו אוהב את הסגנון הזה, תקשיבו לו….!

המדריך נכתב לרץ החובב, זה שרץ להנאתו. כמובן שישנן טכניקות שמשפרות מהירות, כמובן שגודל צעד וסגנון נחיתה הם אלמנטים שצריך ללמוד אבל צריך ללמוד אותם בצורה מדויקת מאוד.

המסר העיקרי שלי הוא: אם זה לא מקולקל אל תתקן.

אז…צאו החוצה, בגב זקוף ובגאווה, רוצו להנאתכם. אתם רצים נכון, הכל בסדר….תהנו..

מחבר המאמר
גרה בת"א, בת 42, שש שנים בתחום האימון הגופני ושלוש שנים בתחום ההרזיה. קבוצות הריצה שלי הן כיום בפריסה ארצית ואימוני ההרזיה וסדנאות ההרזיה באזור ת"א ומרכז.