שמן קוקוס – בריא ומרזה או משמין ומקשה?

mm
נכתב על ידי דוד מור
כולם כותבים על "12 הסודות של שמן הקוקוס" או "7 הסיבות המופלאות של שמן הקוקוס" או "איך חיית עד עכשיו בלי שמן קוקוס בתזונה שלך" ועוד כל מיני כותרות מושכות עם הרבה מאוד סיבות ל-למה שווה כל כך לשלב את השמן בתזונה היומית שלך.
אני לא אומר שלא כדאי לשלב אותו, להיפך, כדאי ואפילו מומלץ מאוד. אך השאלה היא איך.. ובאיזו כמות.. אז זה בדיוק הנושא כאן בקצרה – איך לשלב את שמן הקוקוס בתזונה היומית שלך, ובאיזה כמות לצרוך אותו, כך שישפיע בדיוק במידה שאת רוצה:
'דיכוי' (בדרך הבריאה) התיאבון
האצת חילוף חומרים
חיזוק מערכת החיסון
חומצות שומן איכותיות
הקלה על תפקוד מערכת העיכול
שיפור בריאות השיניים והחניכיים
סיוע לשינה טובה יותר

והכי חשוב – לאכול ממנו, משמן קוקוס, בכיף בלי רגשות אשם.

אז, כרגיל, בוצעו כמה מחקרים המשווים בין קבוצות של אנשים במשקל עודף (גברים ונשים). במחקר 1 בדקו את ההשפעה של השמן על המשקל ורוחב המותניים במשך 28 ימים, כאשר אנשי הקבוצה התבססו על 40% שומן בתזונה היומית שלהם, וכחי מזה הגיע משמן הקוקוס. לכל אדם הכמות הסוית של שמן הקוקוס הייתה שונה (בגלל הבדלי משקל ומין). ובמחקר השני כל קבוצת האנשים קיבלה את אותה כמות של שמן קוקוס (30 מיליליטר) ביום ללא כל קשר או השפעה של משקל ומין.
מה היו התוצאות? בשתי הקבוצות ראו ירידה במשקל וכן הצרה בהיקפי המותניים במהלך אותם 4 שבועות. מסקנה – כנראה ששמן הקוקוס בריא לך (ואם המחקרים האלה לא מספקים אותך.. אפשר תמיד ללכת לקרוא את אותם מאמרים שמספרים על "12 הסודות המדהימים של שמן הקוקוס" ו " 7 הסיבות שבגללן בלי שמן קוקוס לא תצליחי לרדת במשקל").

אוקיי, עכשיו לגבי הכמויות שמומלצות.

מבחינת כמות שרשראות הטריגליצרידים הבינוניות שמומלץ לצרוך ביום (בין 15 ל 30), ב 2 כפות שמן קוקוס יהיו לך כ 18 מהם. כך ש 2 כפות הן כנראה הכמות המדויקת המומלצת. מה גם שיש לך מקום להכניס מזונות נוספים שמתפקדים כמקור איכותי לשומן בריא בתזונה היום יומית שלך כגון אבוקדו ואגוזים. טיפ אחד שכדאי ליישם כבר מההתחלה – להתחיל עם כפית אחת ביום, ויום יום להגדיל את הכמות במהלך השבועיים הראשונים עד להגעה לכמות המומלצת של 2 כפות.
דרך אחת לשלב את שמן הקוקוס בתזונה שלך היא בעזרת קינוחים – הנה דוגמה לקינוח מדהים של כדורי שוקולד בהכנה ביתית
אפשר לשלב שמן קוקוס בבישול, באפייה וכתוספת לשייקים.. אבל! נכון, שמן קוקוס בריא ומזין מאוד, וגם יכול להאיץ את חילוף החומרים ובכך לתרום להרזיה, אך חשוב לזכור שגם שם יש לנו קלוריות, וכאשר השמן בא כתחליף למזונות אחרים או לשמנים אחרים בתזונה שלנו – מצוין! אך אם הוא יבוא פשוט כתוספת.. כנראה שהתוצאה תהיה שונה – להיות בריאים ואולי גם קצת שמנמנים 🙂
מישהו לרזות איתו

תכנית מעצבי משקל

איך תרגישי בעוד 28 ימים עם בטן שטוחה, ישבן מעוצב, מותניים צרות יותר וגוף רזה ובריא?

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.