תוסף תזונה – המדריך למשתמש המתחיל

mm
נכתב על ידי דוד מור

 קודם כל עלינו להבין מהי משמעות המילה תוסף תזונה. תוסף תזונה הינו תוסף, לרוב קובץ של ויטמינים ומינרלים או תמצית ממרכיב מסוים, שמתווסף לתזונה שלנו עקב חוסרים בתזונה היומית שלנו. מן הסתם… אך זה לא הכל! תוסף תזונה מספק פעמים רבות ערכים תזונתיים שלחלק מהאוכלוסיה אין בכלל רצון או יכולת לקבל את אותם ערכים תזונתיים ממקור חיצוני וטבעי.

ניתן לראות זאת בקרב נשים בהריון, שאינן מצליחות להגיע למינונים המומלצים של ויטמינים ומינרלים מפירות וירקות או של ויטמין D וכדומה. במצב כזה, על ההריונית לתמוך בתזונה שלה בעזרת תוסף תזונה שהומלץ לה על ידי הרופא.

אך האם הרופא יודע הכל? כן ולא. נכון, לימודיו המפרכים השאירו אותו עם ידע רב ונרחב, אך לא פעם נגלה כי הרופאים בעצמם אינם מודעים לצורך הבסיסי של תוסף תזונה להיות עם אישורי משרד הבריאות, GMP ועוד סרטיפיקציות שנדרשות לנו על מנת להחליט איזה תוסף תזונה הינו המיטבי בשבילנו.

toddler-vitamin-supplementsאז, לפני שאנחנו בכלל חושבים על ללכת לחנות הטבע הקרובה ולהביא שקית מלא בפירות, ירקות, סידן ובשר בכדורים, עלינו לבדוק 2 מרכיבים בסיסיים:

1. זמינות ביולוגית – מחקרים המראים כי הקפסולה (התוצר הסופי) נבדקה קלינית והוכחה כנספגת בדם.

מדוע זה חשוב? לפני כשבוע התפרסמה כתבה חדשה ומרעישה שמולטי ויטמינים ותוספי תזונה מסוימים אינם יעילים כלל. מדוע אומרים זאת? משום שלא הוכח בשום מקום כי אותו כדור המכיל ריכוז של 2000% ויטמין C באמת נספג לנו בדם.

אז הבסיס הינו לבדוק האם באמת היו מחקרים שמראים כי הכמוסה זמינה ביולוגית.

2. קדימה לעבודה – במידה והמוצר המוגמר נחקר ונמצא כזמין ביולוגית, מהן השפעותיו והאם הוא באמת עושה את המוטל עליו לאחר שנספג בדם.

בקניית התוסף, אנו מצפים כי כאשר נצרוך אותו, הוא יוסיף או יגשר על פער מסוים של ערכים תזונתיים בגוף שלנו. כאן נכנסת השאלה, האם עלינו להאמין לכל פרסומת שאומרת: "יש מחקרים שויטמין C זה בריא, לכן הויטמין C שיש לנו בקפסולה תעזור לכם לככה וככה וככה"?

לדעתי, ממש לא! משום שלא ניתן לדעת אילו תהליכים מעבדתיים עבר הויטמין C לפני שהוכנס לקפסולה, והאם בכלל נשארו ערכים תזונתיים שהגוף שלנו יוכל להשתמש. נושא זה חשוב ביותר משום שרוב הפעמים אנו משקיעים הון תועפות על כל מיני תוספים שאינם יעילים בכלל.

איכות – מה זאת אומרת איכות? הכוונה באיכות זה איכות ההכנה, תקני האיכות ותוי התקן שיש לתוסף.

תוסף תזונה

ממה כדאי להיזהר ומה כדאי לוודא בנוסף לפני הקנייה:

איכות: נושא חשוב ביותר! מהי האיכות של הקפסולה ושל החומרים המרכיבים אותה.

סרטיפיקציות: אישורים של משרד הבריאות ו GMP זה הבסיס שנדרש לתוסף תזונה כאן בישראל. במידה ויש לתוסף גם TGA וסרטיפיקציות נוספות, משמע החברה באמת בטוחה באיכות ההכנה ואיכות התוצר הסופי ולקחה על עצמה את הסיכון להעביר את המוצר המוגמר בדיקות מעמיקות אף יותר. לדוגמה, ג'וס פלוס קיבלה את אישור ה Swiss Medic Certificate. אישור זה הינו מהמחמירים ביותר ומראה על נכונות החברה להעמיד את איכות המוצר במבחן.

תהליך ההכנה: כיצד הכינו את המוצר.. בחימום, בהרתחה, בייבוש. נושא זה חשוב על מנת לקבוע או אפילו לשער האם נשארו ערכים תזונתיים בקפסולה. לדוגמה, חימום או הרתחה של פרי או ירק מסוים תגרום לנזק בערכים התזונתיים.

חומר המעטפת: ממה עשויה הכמוסה עצמה – ג'לטין ; סינטטי ; טבעי? כאן יש לבדוק בקפדנות יתרה, משום שלגוף שלנו קשה להתמודד עם כדורים סינטטיים. לרוב הכדור נכנס לגוף ויוצא כפי שנכנס משום שהגוף אינו יודע כיצד להתמודד עם המעטפת.

כמוסות שעשויות בחומרים טבעיים כגון אצות ים הם המיטביים, משום שהגוף יודע בדיוק מה לעשות אתן ואיך לעכל אותן.

מינון מומלץ: כאן יש להיזהר ואף להתייעץ עם הרופא. ברוב המקרים, אם הקפסולה מכילה חומר מבודד (לדוגמה ויטמין A), יש לבדוק בקפידה מהו המינון היומי המומלץ. אם ניקח מינונים גבוהים מדי, הגוף שלנו לא יוכל לעמוד בעומס ואף נתקל במצב של הרעלת ויטמין מסוים. הסיבה היא משום שכשהחומר בא בצורה מבודדת, לגוף קשה לעכלו. אך אם נאכל 10 גזרים ביום, יקרה לנו מצב דומה? ממש לא! משום שבגזר ישנם עשרות אלפי חומרים פעילים המסייעים אחד לשני להתפרק כמו שצריך בגוף, ולשאריות לצאת החוצה!

 – מרכיבים: מהם המרכיבים של הכמוסה, מאיזה פירות וירקות, שמנים, אצות וכדומה מורכבת הכמוסה (תכולתה). חשוב? כמובן! להשוואה – מה נעדיף, מולטי ויטמין או תוסף המורכב מקומץ של ויטמינים או מינרלים שהוצאו או בודדו מפרי או מירק מסוים? או שמא נעדיף מכלול של פירות וירקות בצורתם הטבעית ולא מעובדת? כמובן שתמיד נעדיף את הצורה הטבעית!

לסיכום, עלינו לבדוק בקפדנות כל דבר שאינו הטבע עצמו! משום שההשפעות של התוספים יכולות להיות מצוינות ולפעמים גם מסוכנות.

להתייעצות בנושא זה או כל נושא אחר, לחצו כאן.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.