תוספי תזונה מומלצים – כדי שנדע מה כדאי, ומה לא!

mm
נכתב על ידי דוד מור

תוספי תזונה מומלצים, בראש ובראשונה, צריכים לעמוד בכמה וכמה קריטריונים, על מנת שנהיה בטוחים כי השימוש בהם יועיל לנו ואף יותר חשוב לא יפגע בנו לטווח הארוך. שוק תוספי המזון מלא בסוגים שונים, ממרכיבים שונים, בתרכובות שונות, עם תופעות לוואי שונות ומטרות שונות.. אז איך מבין כל אלה, אנו צריכים לבחור מה הכי מתאים לנו?

האם בכלל יש לנו צורך בתוסף מזון? האם ישנה דרך טבעית לגשר על הפער בין המצוי לרצוי? מה עלי לשנות בתפריט התזונה היומית שלי, על מנת שלא יהיו חוסרים? – אלה הן השאלות שאנו צריכים לשאול את עצמנו , לפני שנפנה לתוספי תזונה מומלצים. זאת על מנת להבין קודם כל מה חסר לנו בגוף, לאחר מכן האם ישנה דרך טבעית, בריאה ובטוחה יותר להשלים את החסר ורק בסוף.. במידה ולא הצלחנו להשלים את החסר בצורה טבעית, לחפש פתרון פשוט, נוח, יעיל ומוכח שיעזור לגשר על הפער.

חשוב מאוד להבין כי לא לכולם יש צורך בתוספי מזון, וגם למי שכן צריך יש לדעת מה בדיוק מתאים ומתי. תוספי תזונה המומלצים לאישה בהריון אינם דומים לתוספי המזון שיכולים להועיל לדוגמה לילדים.

תוספי תזונה מומלצים

נשים בהריון – חומצה פולית, אומגה 3, ברזל, יוד. כל אמא מכירה את התוספים האלה, גם אם לא צרכה בעצמה! אלה הם חלק מהחומרים החסרים או הנחוצים במידה רבה יותר לאישה בהריון. כמובן שגם כאן ניתן להשלים את החוסרים מן הטבע, אך לרוב בגלל סדר היום ולפעמים אף הקושי בהכנה ניתן להשלים את החוסרים בדרך אלטרנטיבית.

ילדים – כולם יודעים שילדים זקוקים לויטמין C, אך האם הילדים זקוקים לויטמינים ומינרלים אחרים, נוספים? כמובן! במיוחד בגיל הצעיר, יש לתמוך במערכת החיסונית של הילד ולספק לו את המכלול התזונתי לו הוא זקוק. שוב, את כל הערכים התזונתיים ניתן למצוא בטבע, לדוגמה בפירות וירקות, אגוזים ושאר מזונות טבעיים. אך תמיד יהיה הילד שלא אוהב סלרי, כרוב ומלפפון, מוציא את העגבניות מהסנדוויץ' ולא ממש מרבה באכילת פירות. לכן, הוספה חיצונית הינה הכרחית לשימור תפקוד תקין של המערכת החיסונית, מניעת תופעות לוואי לא רצויות הנובעות מחסך תזונתי ושמירה על אורח חיים בריא ומאוזן.

ספורטאים – גיינרים, אבקות חלבון ושאר קופסאות גדולות הם לא התוספים היחידים שספורטאים צריכים. לשם הגנה על הגוף, שימור תוצאות ושיפור מהיר יותר, על ספורטאים לאכול בצורה נכונה ומאוזנת. במיוחד כאשר מגיעים לויטמינים ומינרלים, שמקורם בפירות וירקות, הינם חיוניים לקבלת תוצאות יעילות מהאימון ובו זמנית שמירה על מערכות הגוף ומניעה מפציעות ומדלקות. אנטי-אוקסידנטים לספורטאים חשובים ביותר גם כן למניעת חמצון!

השאלות החשובות ביותר שנצטרך לשאול, לפני קניית תוספי תזונה מומלצים:

1. זמינות ביולוגית – האם ישנן הוכחות מדעיות, שמראות כי התוסף באמת נספג לנו במערכת הדם לאחר צריכתו (ולא יוצא כפי שנכנס).

2. יעילות – במידה והתוסף נספג לנו בדם, האם הוא עושה את תפקידו, מספק לנו ערכים תזונתיים חיוניים ומגשר על הפער בין הרצוי, למצוי? או שמא לאחר ספיגתו, יש סיכוי שהוא יזיק יותר מאשר יועיל.

שאלות אלה חשובות מאוד, במיוחד לאור התפנית בעולם המולטי ויטמינים! (המחקרים בהם הראו כי מולטי ויטמינים אינם באמת יעילים, ואף לפעמים יכולים להזיק).

ניתן ואף מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל, או עם איש מקצוע אחר מהתחום כגון תזונאים, דיאטנים וכדומה, על מנת לקבל הכוונה מדויקת לאחר בדיקה לתוספי תזונה מומלצים.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.