תזונה בגיל ההתבגרות

mm
נכתב על ידי דוד מור

גיל ההתבגרות, כפי שמגדירים אותו אנשי מקצוע תלוי בכמה אספקטים, אך לרוב מתחלק באופן הבא- אצל בנות מתחיל בגילאי 10-12 ובנים בגילאים 13-14. כמובן שהכל גם תלוי בגנטיקה, בהתפתחות הפיזיולוגית והמינית האינדיוידואלית של כל אחד. חלק מהמומחים אומרים שגם סביבת המגורים משפיעה על תקופת ההתבגרות. בפועל היא מסתיימת בערך בגיל 21 ומתאפיינת בהמון שינויים הורמונליים ופיסיים.

גיל ההתבגרות דורש הרגלי אכילה נכונים ההכרחיים להתפתחות נכונה. הגוף מבזבז המון אנרגיה ב"שדרוג" הזה ולכן חשוב לדעת מה לתת לילדים שלכם לאכול. עד תקופה זו כבר יש להם העדפות משלהם המושפעות מפרסומות, פופולריות, חברים וכן, גם ממכם- המשפחה שלהם.

רוב הבעיות מתחילות כאשר אין צריכה מספקת של של מזון מהסוגים הנכונים. אכילת ג'אנק פוד ואכילה מועטה הם גורמים ישירים לבעיות שיעקבו אחרי הנערים לבגרותם ולא יעזבו אותם לזמן רב. השמנת יתר, תת תזונה והזנחה עצמית הן דוגמאות נפוצות שצצות בגיל הזה ומחמירות עם הקשיים הפסיכולוגיים ומסיבת ההורמונים שמשתוללת בגוף בתקופה זו.

הפוטנציאל הטמון בכל אדם בתחום הגדילה (לאיזה גובה, משקל, גודל) הוא יגיע עם תום תקופת ההתבגרות נקבע ע"י הגנים שלו, קרי המטען התורשתי. סיפוק דל או לא נכון של החומרים הדרושים בתהליך יאטו את תהליך הגדילה ואף יעצרו אותו לפני שיגיע למימוש הפוטנציאל שלו. מחקרים רבים מספרים שתזונה לקויה בגיל ההתבגרות בגלל דיאטות הרזיה עצמיות (ללא ליווי מקצועי), ופעילות אינטנסיבית או חסרה- מאטה את קצב הגדיל שלנו.

אתן כאן דוגמה פחות נפוצה אך מובנת: נוער העוסק בספורט מגיל מאד צעיר ולא אוכל מגוון נכון ומספיק של מזון עלול להאט ואף לבלום את תהליך ההתבגרות שלו כיוון שלגוף אין את המשאבים להשקיע בשינויים ההורמונליים הנרחבים של הגוף והוא מעדיף לבנות את השרירים, לשמור על חילוף חומרים והמערכת החיסונים שהופכת לפגיעה מאד בעת העיסוק בספורט.

תזונה נכונה בגיל ההתבגרות

חשוב לציין שהופעת המחזור החודשי בגופן של בנות תלוי מאד בכמות השומן בגוף. השמנה או רזון קיצוניים, שניהם עלולים להזיק להתפתחות בתחום הזה.

על מה כדאי להקפיד:

  • לא לדלג על ארוחות! בעיקר ארוחת הבוקר. זו הארוחה הראשונה לאחר צום הלילה והיא תבטיח שבמהלך היום נהיה רעבים פחות, מרוכזים יותר ויהיו לנו יותר אנרגיות. אם נתרגם את זה לחיי היום יום – זה בעצם מה שיעזור לנוער לשרוד את היום הארוך בבית הספר.
  • להשתדל לצרוך 5-6 ארוחות ביום. זה יכול להיות סדויץ' (לא שוקולד- הוא יוצר 'היי' של סוכר שאחריו באה עייפות ורעב מוגבר), פרי, ירק או מה שתבחרו.
  • להימנע מאוכל מתועש- הלוא הוא ה"ג'אנק פוד". אין בו כמעט ערכים תזונתיים וזה לא ישביע את התאים שלהם אלא רק ימלא להם את הקיבה.
  • לשלב פירות וירקות בכל ארוחה בכמויות גדולות- בין 7-13 מנות בצבעים שונים ביום. המון ערכים תזונתיים שהנערים והנערות צריכים כדי להתפתח נמצאים שם. כמות אדירה של מינרלים, ויטמינים ופיטונוטריינטים  שאין שווה לה בשום מקור אחר.
  • אכילה של מנת חלבון פעם ביום- הגדילה הקיצונית והפתאומית, וההתפתחות ההורמונלית דורשת חלבון כדי לבנות את התאים.
  • וחשוב מאד- לא להתפתות לדיאטות הקסם- זה מזיק פי כמה וכמה בגיל ההתבגרות. חשוב להבין שדיאטה שמשפיעה בצורה מסוימת בגיל 30 לא תשפיע באותו אופן בגיל ההתבגרות ויכולה להזיק מאד. במידה ואתם חושבים שיש בכלל צורך בה- תפנו לאיש מקצוע ועשו זאת בליווי צמוד.
  • בדיקות- תבדקו אילו חומרים חסרים לכם ושנו את תזונתכם בהתאם- בנות שימו לב- אתן דורשות המון סידן בגיל ההתבגרות כדי למנוע מצב של אוסטופורוזיס בעתיד. השלד שלכן יהיה חזק ובריא יותר ויוכל לשאת יותר עומס.

בשנים העדינות האלה יש נטיה לפתח דימויי גוף מוטעים היוצרים בעיות פסיכולוגיות קשות. אתם הנערים והנערות- התאזרו בסבלנות ותנו לגוף שלכם לסיים את התהליך בשלום. בעוד כמה שנים תסתכלו אחורה ובכלל לא תחשבו על זה. ואתם ההורים- אל תהיו עיוורים למצוקה של ילדיכם, היו מעורבים מספיק בתזונה שלהם כדי לוודא שהם אינם גורמים לעצמם נזק, עודדו אותם לעשות ספורט ולנוח.

תזכרו שכמו כל הרגל , הכל מתחיל מהבית, שמשו דוגמא למשפחה שלכם וככה תוכלו לשמור עליהם הרבה יותר טוב.

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.