תזונה נבונה בפסח

mm
נכתב על ידי דוד מור

כך נעבור את החג ללא רגשות אשם ומשקל עודף

חג הפסח, כנראה החג ה'משמין' ביותר מבין החגים בזכות הארוחות המשפחתיות, המימונה וה"מותר לי.. זה חג". ולמי שנמצא בתהליך הרזיה.. חג הפסח נהיה חג השעבוד לדיאטה. כדי למנוע מצב בו אנחנו מסיימים את החג עם רגשות אשם ועוד כמה קילוגרמים שצריך להוריד לפני ארוחת החג הבאה, הנה כמה טיפים קלילים לעבור את החג.. בקלילות:

לא לבוא רעבים – נושא זה חשוב מאוד משום שכאשר אנחנו מכניסים את עצמנו לצום לקראת ארוחת החג, בארוחה עצמה אנחנו מתפרעים וזוללים ללא ביקורת, על מנת להשכיח את הטראומה של הגוף מהצום. זו סיבה אחת מדוע אנחנו מרגישים לא במיטבנו בסוף הארוחה – הגוף נלחם בעצמו ובכמויות האדירות של המזון שעליו בפתאומיות לאכסן, להשתמש ולהיפטר ממנו.

לנשנש משהו קטן לפני! זו דרך מצוינת למנוע זלילה בארוחת החג והשארות במסגרת תזונה נבונה. נשנוש קטן לפני הארוחה ירגיע אותנו ולא נהיה לחוצים על לאכול כמה שיותר. תכננו זאת כך שלפני תחילת הארוחה המשפחתית וקריאת ההגדה, יהיה סלט ירוק גס לאכילה.

להרבות בשתיית מים – לפעמים אנחנו פשוט צמאים ומבלבלים את התחושה עם רעב. שתיית מים תרגיע את תחושת הרעב!

מבין כל המזונות שעל השולחן, נבחר מה נרצה הכי הרבה ופשוט נתענג עליו!

מצות.. חלקנו מתמודדים עם בעיות עיכול רבות לאחר אכילת המצות. לכן מומלץ לרכוש מצות קלות מחיטה מלאה המכילה סיבים תזונתיים שיעזרו לכל הבעיות הבטניות שלנו (כמובן גם פחות קלוריות.. אבל מי סופר :))

'ה'טיפ לתזונה נבונה – קחו צלחת קטנה יותר. עם צלחת קטנה, נרגיש שאנחנו אוכלים יותר משום שהאוכל מכסה את הצלחת. שימו מנות שלדעתכם תוכלו לסיים ואל תתפתו להחליף שלוש צלחות בזמן הארוחה.

והטיפ הטוב ביותר ששמעתי לאחרונה, מפי הילה שגיב, מנחה ומאמנת בשיטת 'לרזות דרך הראש':
כאשר מציעים לכם לקחת עוד ביס, או עוד חתיכה, פשוט תשאלו (ברצינות) – אני אקח את החתיכה אבל אתם תקחו את הקלוריות?
כך נשתעשע בזמן ארוחת החג, נמנע מלהגיד 'לא' למארח ונדלג על מנת קלוריות נוספת שכנראה, בשלב כה מאוחר של הארוחה, כבר לא נחוצה.

חג הפסח מצוין לטיולים, לחופשה עם המשפחה ולמנוחה מחיי היום יום. גם אם לא נצליח לשמור בהדקנות על תפריט התזונה נבונה שלנו בפסח, זה בסדר! לפעמים מותר קצת להרפות, כדי לאגור אנרגיות שישאירו אותנו בתוך המשחק.

חג שמח!

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.