תזונה נכונה לספורטאים – מדוע כדאי לרוץ עם הסלט?

mm
נכתב על ידי דוד מור

3 סיבות מדוע כדאי לרוץ עם נגן מוזיקה ביד אחת וסלט ביד השנייה

תזונה נכונה לספורטאים תמיד היווה נושא שיח חשוב בקרב רופאי ספורט, מאמני  כושר ומתאמנים בכל התחומים. זאת משום ששילוב תזונה נכונה לספורטאים וכושר גופני יובילו את הספורטאי להצלחה רבה יותר ובו זמנית מניעה מפציעות ומדלקות לא רצויות.

לכן, החלטנו לשתף אתכם בכמה סיבות בגללן אנחנו רצים עם עגבנייה בכיס:

1. סטרס חימצוני – סטרס חימצוני הינו הגורם המרכזי המשפיע על דלקתיות. זהו מצב בו כמות הרדיקלים החופשיים שתוקפים את התאים שלנו גדל בצורה משמעותית והם מתחילים לאט לאט לכרסם לנו את התאים הבריאים. ביום, כ-10,000 רדיקלים חופשיים תוקפים כל תא ותא בגוף שלנו!

הדרך הטובה והיעילה ביותר להילחם באותם רדיקלים חופשיים – נוגדי חימצון. נוגד החימצון הינו חומר פעיל אשר נלחם ברדיקלים החופשיים ומגן על התאים (בנוסף לשאר סגולותיו). את נוגדי החימצון נוכל למצוא בפירות ובירקות! ככל שצבע הפרי והירק אדום יותר, כך כמות האנטי אוקסידנטים (נוגדי חימצון) גבוהה יותר.

לכן, רופאי ספורט רבים מסכימים כי הדרך הטובה ביותר להימנע מפציעות ספורט ודלקות זה בעזרת תזונה מאוזנת ושמירה על מסכת אימונים נכונה.

2. חילוף חומרים – חשבתם שהפעילות הספורטיבית עצמה תשפר פלאים את קצב חילוף החומרים, ואין צורך כלל לאזן עם תזונה נכונה? כמובן שפעילות גופנית משפרת את פעילות העיכול וקצב חילוף החומרים, אך אם נקשה על הגוף עם מזונות מהונדסים ולא בריאים הגוף לא יוכל לעמוד בעומס.

לכן, אכילה מרובה של פירות וירקות תשפר פלאים את קצב חילוף החומרים ואף תסייע לפעילות העיכול.

3. בניית השריר – בזמן האימון, אנו שוחקים את השרירים שלנו ובכך אנו מתחזקים (כאשר השריר נשחק, הגוף בונה אותו מחדש, רק חזק יותר). כדי להבטיח התחדשות יעילה ובטוחה יותר, אכילה נכונה של המזונות להם הגוף זקוק לבניית השריר הינה חיונית.

אך זה לא הכל.. מתאמנים רבים משלבים תוספי חלבון ותוספים נוספים למסכת האימונים שלהם על מנת לקבל תוצאות מהירות יותר מהאימון. אך השאלה היא האם הגוף באמת יכול לספוג את הכמות היתרה שנכנסת לגוף.. והאם ניתן לעזור לתהליך?

כן! אכילת פירות וירקות מסייעת לספיגת החלבון ועוזרת לתהליך השיקומי של השריר.. פתאום תזונה נכונה לספורטאים זה קלי קלות.

אז אם אתם עדיין מתלבטים בין הסופגנייה לסלט לפני הריצה.. כעת יש לכם אינדיקציה שתעזור בקבלת ההחלטה.

(נ.ב – במידה ואתם דואגים מכמות הפחמימות והסוכרים שבפירות, תמיד תוכלו לשלב ג'וס פלאס בתזונה היומית!).

ריצה נעימה 🙂

מחבר המאמר
מאמן בריאות. יוזם מזה 4 שנים בתחום התזונה, מפיק אירועים וכנסים. אפשר לאמר שאני פריק של כושר ותזונה.. המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים לשפר את איכות החיים.